Как автоматът Калашников завоюва света на изкуството
В Деня на оръжейника в Москва тържествено бе открит паметник на Михаил Калашников, изпълнен от скулптора Салават Шчербаков. TANR напомня кои още от дизайнерите и художниците са били вдъхновени от оръжието, създадено от конструктора.
Паметникът на конструктора на оръжие Михаил Калашников (1919-2013), създаден от скулптора Салават Шчербаков по инициатива на Руското военно-историческо дружество, се намира на кръстовището на улиците Садово-Каретна и Долгоруковска. Монументът представлява комплекс от две части – фигурата на конструктора с неговия автомат АК, който след 1949 г. става най-разпространеното стрелково оръжие в света и Архангел Михаил, възседнал крилат кон, побеждаващ дявола, изобразен като змей.
Художникът Яго Якопо Кардило през 2011 г. показа на Венецианското биенале на съвременното изкуство, в павилиона на Италия, своята мраморна скулптура „Ескалибур“ (“Паметник на безчовечието“). Скулптурата бе купена през 2016 г. и оттогава се намира в частна колекция.
Дизайнерът Филип Старк проектира лампиона Guns (в превод – оръжие, изстрел) по поръчка на компанията Flos през 2015 година.
Много скоро след това една от най-забележителните части от мебелипровката в интериора на вече закрития ресторант Bon, но и до днес си остава много купуван, независимо от своята висока цена.
Собственоръчно „зографисаният“ от Деймиън Хърст АК участва в благотворителната изложба, състояла се в Лондон, в Института за съвременно изкуство в полза на организацията „Мир за един ден“ (Peace One Day). По време на тази изложба 23 автомата стават обект на художествена обработка от редица известни в цял свят художници, сред които личат имената на Нанси Фоутс, Лънглъндс, Бел, Брайян Саймъндсън, Лейла Шава, дуетът Сю Уебстър и Тим Нобл, Дъглъс Гордън, Антъни Гоурмли, Сара Лукас, Джереми Делър и много други.
На фотографията съвременният британски художник Пол Доймън позира със своя собственоръчно нарисуван „Калашников“.
След като прочита книга за Михаил Калашников, австрийският дизайнер Райнер Вебер проектира конструкция за стол от детайлите на разглобен АК-47, а за тапицерията на седалката и подлакътниците е използвал ръчнотъкана материя. Към това кресло на стойност $123 000 се предлагат и допълнителни аксесоари – свещник, направен също от АК-47, руска войнишка каска, покрита със златен варак, като са включени и няколко десетки позлатени патрона в патронташ.
Художникът Антонио Рело предлага спциално украсени автомати от серията “Дамско оръжие-1998“. С тази серия от автомати, покрити с цветни пайети, художникът се представи на изложбата „Арт Москва“ в началото на 2000 година.
Своята инсталация на антиимпериалистическа тема мексиканският художник Педро Рейес започва през 2008 г.
Най-мащабната серия в това направление е инсталацията му Disarm (2012), която включва почти 7 000 единици недействащо огнестрелно оръжие, в това число и АК, които са преустроени в музикални инструменти. До месец юни 2018 година художникът смята да разгърне тази инсталация в рамките на програмата Distinguished Visiting Artist в Центъра за наука, изкуство и технологии при Масачусетския технологически институт, за когото основателката на музея „Гараж“ Дария Жукова пожертва $1 000 000 преди две години.
Легендата на стрийт арта, когото наричат основателя на графити, изпълнени по предварително направен шаблон, Blek Le Rat, роден като Ксавие Пру, започва да твори в началото на 80-те години на ХХ век и оттогава до ден-днешен, независимо от ефемерността на жанра, рисунките му успешно се продават. Така за този Микеланджелов „Давид“, въоръжен с автомат „Калашников“, реализиран през 2006 г. по време на парижкия аукцион Artcurial, са заплатени $28 000, което е с една трета повече от първоначално определената цена.
(Преводът е направен с незначителни съкращения – Ю.М.)
Текст: Алексей Фьодоров
Превод: д-р Юлиан Митев, изкуствовед