Кои са най-големите музеи, посветени на изкуството в света?
Музеите често предлагат широки и просторни пространства, които са повече от необходими за показването на широка гама произведения на изкуство, които могат да бъдат картини, скулптури, инсталации и др. Сградите, в които се помещават някои от най-големите и внушителни музеи в света могат да бъдат, както обществени, така и частна собственост, но независимо от собствеността често са домакини на редица други събития и инициативи, включително концерти, пърформанси, срещи, обществени обсъждания, лекции и десетки други активности. Впечатляващи с размера си музеи могат да бъдат открити във всяка една държава, но този път ще се спрем само на най-големите музеи на планетата, които биха впечатлили с площта си дори най-претенциозния посетител. В тези центрове на изкуството всеки може да открие безброй творби, които да привлекат вниманието му.
Музей на изкуството „Метрополитън“
Четвъртият по големина музей в света е Музеят на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, Съединените американски щати, който обхваща впечатляващата площ от 58 820 квадратни метра. Галерията е официално открита на 20 февруари 1872 г. и се намира на прословутото Пето авеню в града. Днес музеят се помещава в сграда, която е 20 пъти по-голяма от оригиналната постройка и е разположена на границата на култовия за Ню Йорк Сентръл парк.
Музеят на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк е дом на повече от 2 милиона произведения на изкуството, които се намират в 16 департамента, в които могат да бъдат разгледани хиляди колекции. Постоянната колекция на музея обхваща огромен период от човешката история – в залите му е представено изкуството на Древен Египет, Ислямско изкуство, европейските картини от всички основни периоди и течения в изкуството, включително някои от най-красивите примери за изкуството на Древна Гърция и Древен.
Освен с безкрайния брой творби от целия свят, Музеят на изкуството „Метрополитън“ е известен и с голямата си колекция от музикални инструменти. През 2016 г.музеят е бил посетен от приблизително 6,7 милиона посетители.
Националният музей на Китай
Националният музей на Китай успява да грабне бронзовия медал в класацията за най-големи музеи в света. Разположен по протежение на площад Тянанмън в Пекин, този музей обхваща площ от 65 000 квадратни метра. Националният музей на Китай е създаден след като Музея на китайската революция и Музеят на китайската история се сливат в една огромна структура през 1959 г.
Една от целите на това сливане е да демонстрира символно неотменимото свързване на Революцията с китайската история и идеята, че новият политически строй е вече част не само от настоящето, но и от миналото на Китай. Който владее миналото, той владее настоящето, както се казва. Другата основна цел на сливането е да е възможно да се образова обществото по-успешно, както и да се популяризират историята и изкуството на Китай.
Националният музей на Китай протежава над един милион произведения на изкуството в постоянната си колекция, включително най-тежкия и голям исторически артефакт от Бронзовата епоха в света – тежащият 832.84 килограма религиозен ритуален съд Simuwu Ding. Музеят се помещава в 4-етажна сграда с 28 изложбени зали, които са били посетени от над 7,6 милиони души през 2016 г. Именно това е и годината, в която Националният музей на Китай печели приза за най-посещаван музей в света за конкретната година.
Ермитажът
Държавният музей „Ермитаж“, разположен в Санкт Петербург, Русия, е вторият по големина музей, посветен на изкуството в света. Един от най-известните, престижни и впечатляващи музеи има обща площ от 66 842 квадратни метра. „Ермитажът“ е един от най-старите музеи в света, като и до днес успява да запази аристократичния си дух и атмосфера.
Музеят е основан през 1764 г., но е открит за посещения едва през 1852 г. Причината за огромния период от време, през който музеят не е отворен за широката общественост се крие във факта, че „Ермитажът“ се ражда като частна колекция на императрица Екатерина II. Една от най-влиятелните владетелки в историята на Русия получава 200 ценни картини на заподноевропейски художници, чрез които берлинският търговец Гоцковски се е издължил на императрицата, към която имал огромни дългове.
Музеят се състои от 6 исторически масивни сгради, които се намират на една от най-значимите за града улици, изградена по греба на река Нева. Основната сграда на музея е Зимният дворец, който е бил използван за официална резиденция на руските царе. Държавният музей „Ермитаж“ е дом на огромна колекция от над 3 милиона произведения на изкуството, включително най-голямата колекция от картини в света. Всяка година музеят е посещаван от около 4 милиона души.
Лувърът
Без съмнение френският национален музей е най-известният музей в целия свят, успял да се превърне не само в явление в средите на изкуството и културата, но и в елемент от поп-културата, нахлувайки със своята вълнуваща история, мистерия и богатства, в литературата, театъра и киното.
Лувърът е разположен в центъра на френската столица Париж и е най-големият музей на изкуството в света с площ от 72 735 квадратни метра. Още в края на XII в. на мястото на сградата на днешния музей е построен дворец от крал Филип II. На няколко пъти дворецът е разрушаван и издиган отново.
Едва през XVI в., по време на управлението на Анри IV се поставя началото на традицията в двореца да се канят именити художници и занаятчии, които да работят и да излагат своите произведения на изкуството по долните етажи на сградата.
През 1674 г. резиденцията на краля се мести в още по-впечатляващата, богата и най-вече сигурна неофициална столица на Франция – Версай, което отваря възможността Лувърът да се превръне в дом на Френската академия на науките и Кралската художествена академия.
От 1793 г Лувърът е със статут на централен музей на изкуството, след като е открит с изложбна на 537 картини. Днес музеят съхранява над 38 000 (без)ценни произведения на изкуството, а със своите около 7,4 милиони посетители всяка година, Лувърът е и най-посещаваният музей на планетата.