Какво се случи с хипи движението и защо изчезна от радара на историята?
Хипи движението е романтичен спомен за отминали времена. Хипарството, както още се нарича, е една от най-ярките контракултури на XX век. Дългите коси, бохмеството, вечните лета, антивоенните лозунги и сексуална разкрепостеност са само част от тогавашната субкултура. Днес интересът към здравословното хранене и екодвиженията, музикалните фестивали, промяната на моралните норми са част от наследството на хипи културата. Но дългия път, който е извървян знаменитата 1967 година в Сан Франциско, когато се състои Лялото на любовта, събиране на над 100 хиляди души и фестивалът Удсток през 1969 година. Това тържество на идеята за мир и любов сякаш е отишъл си със залеза спомен за жадуване за по-добър свят.
След подема си в края на 60-те, хипи културата увяхва. Съществуват различни тълкувания, свързани със залеза на движението. Ето няколко от тях.
Наркотици и престъпност
Достигайки до по-възвишено ниво на съзнанието чрез наркотиците било част от идеологията на хипарството. Изобилието и достъпността на опиатите довело до масови случаи на предозиране и извършване на престъпления. През 1967 били регистрирани множество случаи на изнасилвания и други престъпления, свързани с наркотици. До края на същата година кварталът Хейт-Ашбъри – родното място на контракултурата – се превърнало в свърталище на бездомни и заболели от злоупотребата с наркотици. Онези, дошли да търсят т.нар. “free love”, се завърнали у дома болни и без пукнат грош.
Компрометирането на хипи столицата
Още до края на 1967 година меката на хипи културата се превърнала в руини. Лудостта по хипи движението били толкова силна, че Хейт-Ашбъри не издържал на многолюдния наплив от хора. Пренаселен и неподготвен от санитарна гледна точка, кварталът се превърнал в развъдник на болести. Много от обитателите му го напуснали и той останал буквално съсипан, което означавало,че загубил завинаги чара си на епицентър на хипи движението.
Случаите „Менсън“ и „Алтамонт“
Имиджът на хипи движението бил подложен на още по-голяма негативна доза от страна на общественото мнение след убийството, наречено „Случая Менсън“. През 1969 година красивата актриса Шарън Тейт (съпруга на режисьора Роман Полански) била брутално убита от членовете на сектата „Семейство Менсън, които били последователи на заветите на главатаря на едноименната комуна, Чарлс Менсън.
Още една трагична случка нанесла поражение на хипи движението. През 1970 година по време на музикалния фестивал Алтамонт. Докато рокгрупата Rolling Stones забавлявали насъбралата се тълпа, бил убит тийнеджър и още няколко тежки престъпления били извършени същата нощ след концерта. Всички негативни събития затвърдили антисоциалния имидж на хипарството в очите на обществеността.
Краят на Виетнамската война
Виетнамската война (1959-1975) било най-главната съпротивителна кауза на хипи движението. През 70-те, когато война приключила, една от най-значимите причини за обществени прояви на хипи поддръжниците се изпарила. Протестите срещу военната намеса на САЩ във Виетнам обединявали хиляди хора, но енергията бързо изчезнала след 1975 г.
И те просто пораснаха
Всяка субкултура е привлекателна за младежите, което не било по-различно и за хипарите. Израствайки с идеите на хипи културата, последователите й възмъжали и пораснали. Станали „нормални“. В началото на 70-те много от тях осъзнали, че оптимистичният идеализъм на любимото им движение, дори да било чисто като замисъл – вече не било практично. Време било да си намерят работа и да заживеят в „реалния“ свят.