Най-красивите жени на Германия – галерията с красавици на Лудвиг I Баварски
Лудвиг I Баварски, крал на Бавария от 1825 – 1848 година, бил прочут със своята любов към изкуството. Той построил първия музей на античното изкуство в Мюнхен. Влечението към красотата на изобразителното изкуство го накарало да заръча на немския художник Йозеф Карл Щилер да нарисува серия с портрети на най-красивите жени на тогавашна Германия.
Картините били нарисувани в периода между 1827-1850 година и били ориентирани към идеала за красотата на Лудвиг I. В галерията с красавици попаднали немски принцеси, но и обикновени гражданки, като например Хелена Зедлмайер, дъщеря на мюнхенския обущар.
Ако кралят решавал да бъде нарисуван портрет на някоя почетна дама, тя получавала подарък – рокля, в която позирала за художника. Така много от дамите в картините изглеждали далеч по-заможни, отколкото било социалното им положение в действителността.
Щилер разполагал с богато портфолио, включващо не само красавици, но и портрети на известни за времето си хора като Гьоте и Бетховен
Много жени в произведенията на Щилер били известни за съвременниците им, при това далеч не само с красотата си.
Днес галерията, включваща 38 портрета, се намира в бившата столова в южното крило на двореца Нимфенбург.
Когато Лудвиг I чул за красотата на лейди Джейн Елънборо, тя била специално поканена от него, за да може кралят да се увери в хубостта й. Веднага след това кралят заповядал на Щилер да увековечи класическите й черти за „Галерията с красавици“.
До онзи момент Елънборо получавала много предложения да бъде написана биографична книга за бурния й любовен живот. Но тя смятала, че списъкът с любовниците и ухажорите й щял да бъде бледо копие на готски алманах.
В „приятелския“ й кръг попадали немци, французи, австрийци, англичани, гърци, италианци – тя била известна с безкрайните страсти, бушуващи в познанства й с мъжете. Въпреки че измежду любовниците й били дипломати, аристократи и крале, щастието си тя намерила с бедуин от Ориента.
Когато станала на 67 години, един пътешестващ англичанин написал за нея: „В стаята пристъпи висока жена, която ме порази с красотата си.“
След като навършила 70 години, тя се опитала да съблазни млад преводач, но без успех. И дори накрая, 73-годишната Джейн недоумявала: „Как е възможно да са изминали вече два месеца, откакто Миджавал последно спа с мен?“
Олицетворение на най-красивите жени на Мюнхен била дъщерята на обущар. Нейният портрет е окачен в магазин в търговския дом „Auracher Briennerstrasse“. Красавицата била изобразена, облечена като представителка на аристокрацията на Мюнхен.
През 1831 година нейният портрет станал част от кралската „Галерия с красавици“ и година по-късно най-после я сполетяло щастието да си намери мъж – главният прислужник на краля, с когото отгледали девет деца.
Художникът Щилер нарисувал два портрета на Каролина – през 1841 година, когато красавицата била едва 16-годишна и през 1843 година, когато навършила пълнолетие и станала „още по-красива“
За Каролина Лициус не е известно почти нищо. През 1842 година тя била назована от Лудвиг „най-красивата жена в Мюнхен“. Кралят й подарил 4 хиляди гулдена (над 3 милиона долара) с условието никога да не се омъжва. За последно името й се споменавало в телефонния указател на Мюнхен през 1904 година, когато се предполага, че починала. И вероятно изпълнила заповедта на краля.