Румънски фрагменти от фотоархива на Зафер Галибов
Фотографията, като част от визуалната панорама и памет на човечеството е силна с това, че държи един от важните ключове за разбиране на човека и обществото. Тове бе потвърдено в новата изложба на видния български фотограф и известен столичен доктор на изкуствознанието Зафер Галибов.
Актуалната му изложба, представена в галерия „София прес“ и наречена съвсем точно и спаведливо „Фрагменти от една революция“, ни позволява отново да се върнем десетки години назад – в оня момент, когато румънската революция помете от трона последния комунистически вожд на нашата северна съседка – Николае Чаушеску.

Извънстудиен портрет на Владо Береану, които със своя разказ допълни дискурса за събитията от Букурещ по това време, представени на фотоизложбата
Кадрите, снимани от Зафер през ония години, сега могат или да предизвикат гордост, че български фотограф е работил в една толкова невралгична точка през такива неповторими моменти, които историята твореше тогава в Букурещ, или да ни гризе като гузна съвест за лошо свършената „българска работа“ в аналогични на румънските условия. Тази изложба не само провокира у средностатистическия зрител, факти и събития, които той – верен на еснафската си природа, се стреми да забрави, но и да му напомни, че все пак, заради безопасността на собственото си безметежно съществуване, трябва да разбере и осмисли. Собстено това е и най-голямата художествено-творческа заслуга на Зафер Галибов като фотограф документалист.
Интересно е да се проследи историята на създаването на този, условно да го наречем „най-нов румънски цикъл“ в творчеството на фотохудожника Галибов
Трябва да кажем, че първо това е цикъл, който майсторът създава в период на разцвета на зрялото си творчество. На мястото на тези трагически за страната, но героични за проявите на румънския дух, събития Зафер Галибов попада през 1989 г, в края на месец декември. Той е част от екипа на хуманитарната мисия на Българския червен кръст. Именно това присъствие предопределя нагласите и вижданията на българския фотограф като човек с богат жизнетн и професионелен опит и с усет, който безпогрешно му помага да се ориентира в напрегнатата и опасна обстановка, създала се по това време в румънската столица. Майсторът е въоръжен не само с подходяща фотографска техника и познания, но и с бекграунда на един от малцината българките фотографи, за когото непосетените точки и покорените надморски височини на планетата са рядкост.

От ляво на дясно: Владо Береану, Олимпия Николова (куратор на изложбата), Зафер Галибов
Независимо от богатия си опит и реалната предварителна представа, фотографът е изненадан от високото накаляване на страстите и ерупцията на социална енергия – може би това обстоятелство го мобилизира и пред нас неговите фотографии са безстрастният и обективен журналистически, професионално-фотографски и човешки протокол от тези събития.
Професионалната школовка на Зафер го заставя да бъде в епицентъра на социалния циклон на човешкото недоволство, инстинктът му на репортьор насочва обектива на фотоапарата му към лица и събития, знакови за това, което се случва около него, а чувството му на фотохудожник придава така необходимите и дори задължителни художествени параметри на кадрите.

Интериор от изложбата на Зафер Галибов „Фрагменти от една революция“
В резултат на това сега пред нас е документ на епохата, който ни разтърсва със своята историческа, социална и художествена правда
Лицата на пустите зсдания и съоръжения излъчват същия трагизъм, както този, който разтърсва роднините на жертвите на кървавата вакханалия, разиграла се тогава в столицата на северната ни съседка.
Присъствието и словата на Владо Береану – също знаков участник в тези събития – беше за зрителите, дошли да почетат при откриването на изложбата му един от първомайсторите на съвременната българска фотография, като необходимата словесна верификация и наративен фон на дискурса, на който събитията изпъкваха още по ярко със своето величие и жестокост – нещо, което ако обикновения човек има късмет, няма как да преживее два пъти за времето на своето земно съществуване.
Разказаното от Береану и показаното от Галибов не само оставиха ярка диря у зрителите, но и спомогнаха историята отново да оживее, спомените за ония далечни години отново да нахлуят и да тревожат нашето съзнатние за да не забравяме поуките от „учителката на народите“ (така Херодот нарича историята), особено онази история, която е запечатана в прекрасните, изстрадани, високопрофесионални и най-важнотго – исторически ценни фотографи от цялостното творчество на Зафер Галибов
д-р Юлиан Митев, изкуствовед