Булчинска премяна от 1915 година ще бъде показана на изложба в Бургас
Най-старата булчинска дреха от началото на 20-ти век и снимка на младоженци, направена точно преди 100 години, ще бъдат представени тази вечер на откриването на специална сватбена експозиция в Етнографския музей в Бургас. В навечерието на празника на жената гостуващата изложба „Каква невеста си била, ти, мамо!“ показва как се е променила булчинската традиция на българите през 20 век. Заглавието е вдъхновено от стихотворението на Павел Матев „Писмо до мама”, по чиито текст Емил Димитров изпълнява неповторимата си песен.
Премяна от 1915 година
„Най-старата булчинска премяна е от 1915 година. В нашия край се нарича сватбена ладжá. Тя е пъстра връхна вълнена дреха, която е придружена с типичните за началото на миналия век аксесоари: червено було, колан и булчински венец“, разказа пред екипа на Artgallery Недялка Тодорова, уредник на Историческия музей в Димитровград , откъдето идва изложбата. „Избрали сме специален мънистен колан с пиленца, символ на плодовитостта и плодородието. Булката навремето задължително се е закичвала с венец и червено сватбено було. Червеният цвят има предпазни функции в българската традиция, пази от зли очи и от всичко лошо“, допълни експертът.
Голяма част от експонатите са дарение от жителите на Димитровград
В изложбата са включени 23 одежди, много снимков материал, сватбени аксесоари и църковна утвар. Голяма част от тях са дарени на музея от гражданите на Димитровград. „На практика в тази изложба може да се видят образци на сватбени одежди от цялата страна, защото в средата на 50-те години на миналия век в Димитровград се заселват хора от над 900 населени места в България“, обясни пред екипа ни Росица Топалова, уредник на Етнографската експоциция към Регионалния исторически музей в Бургас. Така например жена от Западна България дарява на музея в Димитровград носия на своята свекърва, която е типична за шопския край и с която навремето е минала под венчило.
„До 1945 година църковното венчание е единствената законна форма за сключване на брак. Ето защо в експозицията включихме всички необходими аксесоари и предмети за двете части на това тайнство – обручение и венчание. Тук има Евангелие, настолен кръст, потир, от който младоженците отпиват вино, свещи, венци и корони. В противовес на църквата комунистическата власт издава през 50-те години на миналия век специален Наръчник за Граждански ритуали, който също показваме“, каза с усмивка Недялка Тодорова. Тя допълни още, че традицията за носене на бели булчински рокли навлиза в България доста по-късно – през 50-те и 60-те години на 20-ти век, като първите такива са купувани от заможни българи в Париж, Виена и други западноевропейски столици.
Експозицията ще бъде открита тази вечер в 18.00 часа. Тя ще остане в Бургас до 14 май , след което ще отпътува до „Царството на булчинските рокли“ – Асеновград. Там ще остане за Нощта на музейте, която тази година е на 19 май.
Снимки: Исторически музей Димитровград, Facebook