Над 20 традиционни сватбени костюми от целия свят
Днес сватбите и идеята за брак са далеч по-непопулярни, отколкото само преди десетилетия. Вече все повече двойки предпочитат да запазват свободата си, за сметка на сигурността и да не предприемат стъпката да сключат брак. Дори тези, които се женят обаче го правят в почти идентичен стил. Младоженците винаги са облечени в смокинг, а булките са облечени в превърналите се в “модерна традиция” бели булчински рокли. Няко обаче се доверяват и на класическите сватбени костюми .
Естествено няма нищо лошо в хубавия костюм или в роклята “от слонова кост”, но не можем да отречем, че има нещо много красиво и впечатляващо в двойките, които избират да поемат по един по-различен път, обръщайки се към традициите и миналото на своите народи. Всъщност, в безбройните култури по света, традиционните сватбени облекла изглеждат много по-различни от нашата съвременна традиционна западна концепция за това как трябва да изглеждат церемониалните сватбени дрехи, които носим в един от най-важните дни в живота си.
Въпреки че много жени по света сами избират бялата рокля, често мъжете-смокинг, традиционно сватбеното облекло е изглеждало много по-различно през десетките периоди в историята и в различните регион по света.
В Индия жените често носят сари с пурпурен цвят
Някои двойки от Гана предпочитат ярки цветове и смели, вълнуващи шарки. Шотландските младоженци пък обикновено носят традиционните за държавата и местната култура поли, докато японците пък традиционно се обличат с кимоно в празничния си сватбен ден.
В тази колекция от традиционни сватбени облекла ще видите разнообразни церемониално облекла, които различни групи от хора из целия свят обличат, за да опразнуват брака си. Разбира се, във всяка страна съществуват много различни субкултури и традиции, които се развиват на местно ниво в самата държава. По този начин тези примери, които сме подбрали мога да ви служат като завладяващо начало, след което да изследвате различните исторически и географски различия в сватбената “мода”.
Поемете на околосветско пътешествие с тези традиционни сватбени носии и костюми
В Индия булките обикновено носят червено, което символизирана изгряващото слънце и Марс – планетата, която е най-тясно свързана с брака в местните вярвания и култура. Тези символи се смятат за носител на плодовитост и просперитет.
По време на традиционната японска церемония, булката обикновено носи бяло кимоно, наречено uchikake. Жената освен кимоно, облича и хакама – местен тип нагънат панталон и хаори, което е връхна дреха, подобна на яке.
Ганайските двойки често носят или еднакво церемониално облекло, или такова, което да бъде в еднакви цветове и шарки. Изработени от кенте (популярен вид тъкан в Гана), дрехите се отличават с ярки цветове, както и с раздвижени модели и дизайн.
Традиционните сватбени церемонии в столицата на Индонезия – Джакарта често са изключително пищни, лъскави и богати. Индонезийските булки и младоженци са склонни да се покриват със златни и блестящи бижута, с което целят да придобият кралски вид. Идеята е да подражават на кралете и кралиците, които през вековете винаги са демонстрирали склонност към пищните украси.
В Лович ( не, не говорим на меко, наистина така се нарича градът) – град в Централна Полша, традиционните булчински облекла включват специален воал, който е чест от специална церемония, наречана oczepiny, която се организира по време на самата сватба.
По време на традиционните китайски сватби, булките и младоженците често избират червени облекла, тъй като традиционно този цвят се смята за щастлив и символизира успехите, любовта и просперитета.
Португалските булки традиционно носят туника, украсена с филирани бижута,а младоженците обикновено се спират на тъмен костюм, бяла риза и шапка.
Много от бъдещите съпруги в Естония традиционно носяната на главите си цветни венци, съчетани с шарени народни рокли и носии.
Публикувахте от Pulmakorraldaja.ee в 19 декември 2013 г.
В перуанските сватби цветовете са тези, които властват над всичко останало. Жените носят ярки пойерас (ръчно изработени поли) и мъжете поставят на главата си традиционни индиански аксесоари като пера и украси. Както булката, така и младоженеца могат да носят пончо.
Булките в Шри Ланка носят традиционни сари и украсяват косата си по специален начин, наречен Nalapata. Мъжете носят квадратни шапки, кадифено сако, mul anduma – пищна и лъскава дреха, както и дълъг, бял плат, увит около кръста на младоженеца.
Както булките, така и младоженците в Хавай носят колоритен венец около врата си. Освен това, съпругите, обикновено избират за сватбата си дълги, бели рокли, докато мъжете традиционно се обличат изцяло в бяло бяла риза и панталон.
В Шотландия, младоженецът обикновено носи традиционната шотландска мъжка пола, наречена килт, заедно с яке, риза и вратовръзка. За да бъде компенсирана липсата на джобове, младоженецът се екипира и със специална платнена торбичка, която държи пред себе си, закачена за полата.
В Нигерия булките и мъжете често носят цветно подобни или идентични сватбени облекла. Традиционно облечената булка носи плат, подобен на тюрбан, обвит около главата й, докато младоженецът задължно слага на главата си fila abeti aja – шапка, която шеговито е наричана “шапката с кучешките ушички”.
В класическите традционни православни гръцки сватби, подобно на венчавките в България, свещеникът поставя корони (наречени стефана) на главите на булката и младоженеца. Двете корони често се свързани с панделка, символизираща любовта, единството и здравата връзка между заклеващата се във вечна любов двойка.
Публикувахте от Giuliana Photography в 1 октомври 2009 г.
На остров Сардиния булката се облича в традиционна народна носия, с което оформя пищна рокля, дълъг воал и много, наподобяващи злато, бижута.
В Южна Корея двойките носят традиционни облекла, наречени ханбок. Ханобът на булката включва обвиваща тялото пола, както и “късо яке” с дълги ръкави (известно като chima-jeogori). Ханбокът на младоженеца се състои от късо яке (durumagi) и широки панталони (baji).
Въпреки че много булки в Норвегия вече избират модерни, бели сватбени рокли, има и не малко момичета, които се спират на възможността са омъжат в традиционни народни носии.
Гораните, които са славяни,които са приели исляма за своя религия и живеят в Косово, традиционно са прекарвали цяла седмица, отпразнувайки сватба в семейството. В днешни дни обаче обикновено сватбата трае само 3 дни. През тези дни двойките сменят множество традиционно дрехи и носии от различните райони в региона.
Булките и младоженеца в традиционните монголски сватби носят така наречената “деел”. Въпреки че има подобни дрехи, които се носят и в ежедневието, тези традиционни за тази огромна красива страна с удивителна природа, дрехи обикновено са запазени за сватби и специални празници. Тези дрехи не са се променяли от векове – нито материята, от която се изработват, нито цветовете и шарките.