Снимките с дрон на Джони Милър, показващи фрапантната разлика между богати и бедни в Кейптаун
Въпреки че ерата на апартейда в Южна Африка официално приключи преди повече от две десетилетия, все още има осезаемо икономическо и обществено напрежение между чернокожите и белите жители на страната. Чернокожото мнозинство е недоволно и разярено, че до голяма степен заема по-ниската част на обществото, където чернокожите продължават да се сблъскват с дълбока бедност, безработица и неравенство. Икономическото разделение става още по-осезаемо, когато бъде разгледано от въздуха. Това е, което американският фотограф Джони Милър, който сега живее в Кейптаун, иска да улови, когато се заема с фотографския си проект “Сцени на неравенство”.
“Фотографиите заснети с дрон са интересни, защото дават на хората нова перспектива за местата, за които смятат, че знаят много или всичко” разказва Милър пред CityLab.
“Хората имаме тази невероятна способност да мислят, че сме перфектно запознати с дадена ситуация, тъй като сме я виждали толкова много пъти от една и съща гледна точка. Тя става рутинна, почти като модел. Когато летите и разглеждате същата ситуация от напълно нова гледна точка, вие напълно променяте това.”
Милър се насочва със своя дрон към някои от най-контрастиращите в икономическо развитие съседни квартали на Кейптаун, като например Масифюмелеле – компaктно общество от около 38 000 души, повечето живеещи в малки колиби с ламаринени покриви. Съвсем близо до тази изключително бедна зона на града е езерото Мишел – престижен крайградски квартал, където имотите струва няколко милиона.
Някои от тези ултра-богати квартали са физически отделени от кошмарните условия и гледки, понякога с електрически огради и пазачи, а в някои случаи дори със специално създадени изкуствени блата. Много от тези квартали са проектирани с идеята за разделителна ивица. Други са допълнили или разширили вече съществуващи природни граници.
“Мога да кажа, че тази сегрегация по отношение на кварталите в града е отчайващ – отбелязва Милър – В някои случаи ситуацията е истински градски ад. В тези затворени капсулирани общности, представляващи на практика същинско гето се разпространяват всякакви болести, престъпността е висока, безработица също, а основните емоции, които са завладeли местните хора са гняв и безнадеждност. Това, разбира се, не важи за абсолютно всеки случай, но в много е именно така. И буквално, в някои случаи, в съседство – през една ограда, могат да бъдат видени всички богати и луксозни удоволствия на живота на богатия човек. Интернет. Коли. Удобства. Басейни. Богатство. Икономически, градска и социално развитие. Надежда.”
Авторът на фотографския проект Джони Милър отбелязва, че проблемът не е ограничен само в Кейптаун. Подобни контрастиращи сцени съществуват и в други градове в Южна Африка, включително в Претория и Йоханесбург, както и на практика в почти всеки малко по-голям град.
Всички снимки са собственост на Johnny Miller.