Ръчно изработени глобуси на художника Питър Белърби
Когато преди няколко години Питър Белърби не успял да намери перфектния ръчно изработен глобус за 80-годишнината на баща си, той решил да вземе нещата в свои ръце. Решил, че ще създаде два глобуса от нулата – един за баща си и един за себе си.
“В края на краищата колко трудно би могло да бъде да се направи топка и да се нарисува карта върху нея? – запитал се той.
Но създаването на един глобус е изключително трудно, както впоследствие разбрал и самият Белърби. Правилното нанасяне на малките ленти на картата, наречени gores, върху самите сфери, отнело на художника цели осемнадесет месеца, за да бъдат усъвършенствани до перфектно ниво. Някои от лошо конструираните модели, които Белерби открил, имали припокриващи се краища, които унищожавали цели страни, особено тези, чиито територии били разположени по-скоро по вертикалата на земното кълбо. Питър Белърби обаче не бил готов да се задоволи с толкова лошо качество или компрометирани модели. Днес той работи в основаното от самият него студио Bellerby & Co Globemakers, намиращо се в Лондон. Компанията му е една от само двете работилници в света, които все още правят модерни ръчно изрисувани глобуси. Последните примери за едно красиво изкуство, което се е предало пред мощта на масовото производство.
Когато Белърби за пръв път започнал да прави глобуси, той трябвало да се свърже с авторитетен източник, на който да може да се довери относно достоверността на картата, но Белърби постепенно разбрал, че картите не са надеждни и коректни.
„Имаше неправилни главни букви, повечето от имената в Близкия изток бяха или тотално объркани, или неправилно написани, или грешно позиционирани. Да не говорим за чутовните грешки в района на Аралско море” – казва той.
В течение на една година, Белърби и неговите асистенти прекарват по поне шест часа на ден, в които преработват вече готови карти, които обаче имат нужда от корекции, използвайки Adobe Illustrator -софтуер, който той описва като “не толкова труден”.
“В крайна сметка променихме почти всичко.”
След като картата била коригирана и финализирана, той се свързал със свой приятел, който създал специална програма за преобразуване на правоъгълната карта в gores, така че цялата информация да се вмести в сферата.
Самата сфера се оказала друг източник на неприятности и трудности
Намерих няколко компании, готови да изработят 50-сантиметрови сферични форми, но формите не бяха нито кръгли, често твърде плоски и далеч от точни реплики на планетата. Да, действителното земно кълбо не е точно кръгло, но това съвсем не е въпросът. В крайна сметка разчитахме на производители, свързани с Формула 1, за да направим нашите глобуси.
Сега Белърби и неговият малък екип от обучени майстори на глобуси създават висококачествени умалени размери на Земята, всеки от които е умело изработен спрямо комбинация от традиционни и модерен методи за създаване на глобуси.
“Нашите глобуси не са за еднократна или кратка употреба” – каза Белърби -„Част от проблема с много от глобусите, направени в миналото, са материалите, които са използвали – имам предвид, че всеки античен глобус сега е по-скоро като музеен експонат и всяко докосване и завъртане вероятно ще влошат неговото състояние. Надяваме се глобусите, които създаваме, да се превърнат в предмети, които хората биха искали да прехвърлят като наследство в семействата си. Бихме искали да създадем началото на наследствена линия в семействата на нашите клиенти.”
Някои от клиентите на Белърби са наистина от много влиятелни и изискващи абсолютно перфектно качество. През 2011 г. той, заедно със своите колеги, получил поръчка да направи два глобуса за номинирания за Оскар филм Хюго. Неотдавна световноизвестният музей Лувъра в Париж го помолил да направи копие на оригиналния небесен глобус на Коронели, направен за Луи XIV през 1683 година.
Идеята и бизнесът на Белърби са пример, от който бихме могли да достигнем до заключението, че независимо колко античен и старовремски изглежда един занаят, то, ако инвестираме във високо качество и професионализъм, то ще открием своите клиенти, които биха заплатили достатъчно, за да получат уникален, красив и перфектно изработен продукт.