Коя е най-старата принтирана книга в света?
Диамантената сутра е древна будистка проповед, която поколения будисти са запомнияли и пеели от поне пети век насам. Сутрата, която медитира върху илюзорния характер на материалния свят – централната тема на будизма, първоначално е била написана на санскрит в Индия, от която е преведена на китайски през 401 г. сл. Хр. Будистите казват, че учението на Диамантната сутра „разрязва като диамантено острие светската илюзия, за да освети онова, което е реално и вечно”.
Копие от този оригинален превод, отпечатан на хартия с дължина повече от 5 метра и половина се намира в Британската библиотека в Лондон
Последните няколко реда от текста – колофонът, идентифицират кой го е отпечатал, кога и защо. В него пише: „Уважително направено за универсално безплатно разпространение от Уанг Джи от името на двамата му родители, 11 май 868 г.“
Впечатляващата записана дата прави това специално издание на Диамантената сутра най-старата печатна и датирана книга в света. Изричното посвещение в публичното пространство е и първото в историята на изкуството като цяло.
Диамантената сутра е отпечатана с помощта на “дървен печат” – техника, при която текстът, който трябва да бъде отпечатан, е внимателно изрязан като релефен модел на блок от дърво, след което се отпечатва върху хартия или плат след потапяне на блока в мастило. Свитъкът се състои от седем хартиени панела, всеки от които е отпечатан от един блок и залепен за създаване на единичен свитък. Докато отделни листове от хартията с дървесна колона са били открити още от ранната династия Тан (7-ми век), Диамантената сутра е най-ранната пълна книга, която може да бъде намерена непокътната и цялостно запазена.
Свитъкът е бил открит от монах в запечатана пещера на място, наречено “Пещери на хилядите буди” близо до Дунхуан, в северозападен Китай
Сухият пустинен въздух осигурява перфектни условия за запазване на хартията и копринените свитъци вътре. Жълтата боя, използвана в свитъците, идва от Амурското корково дърво, което има инсектицидни свойства. Това допринесло за запазването на свитъците.
Диамантената сутра била сред повече от 40 000 свитъка и документи, скрити в тайната пещера преди около хиляда години, когато районът бил заплашен от военно нахлуване на съседно царство. Когато британо-унгарският археолог Марк Аурел Щайн чул за свитъците, той подкупил охраната, отговаряща за пещерата, и изнесъл хиляди документи, включително „Диамантната сутра“. Британците го приветствали за усилията му и дори го направили рицар, но китайските националисти го наричат крадец.
Международният проект Дунхуан сега дигитализира тези документи и хиляди други, открити в източния Път на коприната.