Изчезващите граници на Европа – фотопроект на Валерио Винченцо
Откакто беше подписано Шенгенското споразумение през 1985 г., вътрешните граници между голям брой европейски държави постепенно изчезват. Цялото Шенгенско пространство, състоящо се от 26 европейски държави и 16 500 километра граници, премахна паспорта и всякакъв вид граничен контрол, позволяващ свободно движение на стоки, информация, пари и хора. Шенгенското споразумение бележи голям напредък в постепенното обединение на Европа и развитието на европейско съзнание. Тази трансформация в европейските отношения беше подчертана, когато Нобеловата награда за мир беше присъдена на Европейския съюз на 10 декември 2012 г.
Италианският фотограф Валерио Винченцо прекарва последните осем години, фотографирайки тези вътрешни граници, които бавно изчезнат от пейзажа и от съзнанието на хората. Оборудван със скромен фотоапарат, GPS, водачи и подробни карти, Винченцо пътува през целия Европейски съюз, преминавайки през тези граници повече от хиляда пъти.
„Показвам изображения, които са много различни от това, което обикновено свързваме с понятието граници: огради, бодлива тел, патрули“, казва Валерио Винченцо пред CNN в интервю. „Показвайки много спокойни, тихи гранични пейзажи, поставям под въпрос значението на днешните граници между държавите. Искам да говоря за границите на бъдещето, повече отколкото за границите на миналото.”
Винченцо заявява, че идеята за живот или пътуване из различните европейски нации е била немислима по време на Студената война и е може би най-важното историческо събитие в Европа след Втората световна война.
„Исках да дам видимост на тази радикална промяна“, отбелязва той. „Поглеждайки назад към вековете на братоубийствени войни, които народите на Европа са водили помежду си, за да установят своите граници и да наложат контрол на желаещите да ги преминат – можем да измерим докъде са напреднали европейските нагласи от тази зона на свобода и взаимно доверие . “ Проектът му „Граница, границите на мира“ беше изложен в централата на ЮНЕСКО в Париж през септември.
Тази тема е изключително интересна и вълнуваща за всички европейци, но особено за нас, хората от Източна Европа, които в продължение на десетилетия живееха, заобиколени от граници и ограничения за напускане на страната си. Днес те живеят един по-достоен живот.