Бен Купър – фотографът, заснемащ изстрелването на космически ракети
Не възможно да видите някоя от зашеметяващите снимки на пилотската кабина на спътниковия кораб Endeavour на фотографа Бен Купър и да не решите да проучите повече за него самия и за фотографиите му. Бен Купър е бил официален фотограф на множество изстрелвания в орбита на американската космическата агенция НАСА от юли 1999 г. Купър е имал честта и удоволствието да фотографира над 100 мисии и изстрелвания в кариерата си. Ако поне веднъж от 1999 г. насам сте видели фотографии на изстрелването на совалки, разпространени от НАСА, то значи сте виждали работата на Бен Купър.
Максималното приближаване до обекта на фотографиране често е сред ключовите елементи за създаването на една добра фотография
В случая ситуацията не е по-различна, но да се приближиш до мястото на изстрелването на една ракета не е особено лесна задача. Да се намираш близо до площадката за изстрелване е изключително опасно за всички, включително и за фотографа и като цяло присъствието в близост до ракетата по време на изстрелване е абсолютно забранено. Това налага Купър и малкият му екип от фотографи да бъдат креативни. Те позиционират и тестват своите камери между 12 до 24 часа преди старта,поставяйки ги възможно най-близо до мястото на действие, докато се борят с други по-малки, но не по-малко досадни, опасности като рояци от комари, паяци, отровни змии и алигатори. След това с помощта на отдалечени звукови задействания, фотографите правят снимки от няколко километра разстояние. Звуковите спусъци, които Бен Купър използва са специално създадени за неговия екип от компанията американската компания RadioShack. Тези спусъци създават много силни шумове, които биха били фатални за слуха и здравето на всеки човек, който се намира на близко разстояние.
“Оборудването, което използва се подлага не само на тежки изпитания при подготовката, но и на свирепостта на самото изстрелване” – отбелязва фотографът – “Отработените газове от ракетата излитат с огромни скорости, а ако сте достатъчно близки, с изключителна топлина от ракетните двигатели. Също така е много вероятно да унищожат техника, ако са много близо и попаднат върху камерата или статив – част от отработените газове съдържат солна киселина.