Френски фотограф представя известни супергерои като картини от 16 век
Първото регистрирано и потвърдено използване на думата “супергерои” датира от 1899 г. Предшествениците на архетипа на супергерой, който имаме днес включват забележителни фолклорни герои като Робин Худ, които се осмеляват да се опълчат срещу несправедливостта, дегизирайки се в специални дрехи и вършейки множество добри дела за своите общества, с което са запомнени като всеотдайни герои. Рядко се замисляме, че почти всичко, което днес съществува в културата, до която се докосваме в ежедневието си се базира на простички митове и легенди, които са доукрасени и хиперболизирани. Ядрото на идеята обаче остава същото и до голяма степен се променят оръжията, методите, средата и времето, в което се развива действието, но принципите остават почти непроменени.
Пиесата “Scarlet Pimpernel” от 1903 г. помага за изграждането на понятието герой с тайна идентичност в популярната култура. Тъй като “Scarlet Pimpernel” е сред първите сюжети, които използват и демонстрират способността да главния герой да надхитри своите противници и има отличително собствено оръжие – различен от стандартните саби меч. Героят показва някои от характеристиките, които ще станат класически черти на характерите на супергероите.
Идеята за маскирани герои се разпространява изключително бързо, а героите като Зоро (създаден през 1919г.) стават по-често срещани и популярни. Комиксите също играят огромна роля с развитието на супергероите, благодарение на комичните герои като Попей, който се появява през 1929 г. В началото на “Златния век на комиксите” са създаде още Супермен през 1938 г. и Captian Marvel през 1939.
Според енциклопедия Британика “Супермен е първият широко разпознаваем и харесва супергерой
Той се появява в Екшън комикс през юни 1938 г. и почти моментално се превръща в прототип на многото супергерои, които последваха.”
Като се има предвид, че супергероите и филмите легенди са навлезли в популярната култура изключително късно и на практика, когато обществото е вече модернизирано, е доста трудно да си ги представите в традиционни почти средновековни костюми. Например, едва ли някога сте се опитвали да си представите, че Батман и Робин носят типични за 16-ти век пищни дрехи? Отначало и за беше трудно, докато не срещнахме удивителната фотографска серия на френския фотограф Саша Голдбергер.
Проектът, наречен “Супер фламандско от Голдбъргър”, включва поредица от снимки, изобразяващи някои от най-известните представители на поп-културата – филмови звезди от калибъра на Спайдърмен, Йода или дори злодеи като Дарт Вейдър. Снимките до голяма степен приличат на картини от 16-ти век и са отнели цели две години на Саша Голдбергер, за да завърши напълно амбициозния си проект. Екип от дванадесет души полага огромни усилия да създаде безупречен грим, коса и специални ефекти, които да са способни да пренесат зрителя в епоха, която, освен, че е била жива преди повече от 400 години, е и била коренно различна от нашия живот днес.
От 2008 г. насам фотографии на Саша Голдбергер са били излагани в много галерии в Париж и други френски градове. Той е и сред главните организатори на масивната изложба във Вендом, Берси. Извън родната Франция той е взимал участи в различни акции и изложби. Амстердам, Лондон, Рио и Ню Делхи са само част от градовете, в които са били показвани негови фотографии, а спечелите награди са повече от сериозно доказателство за неговите умения, фантазия, иновативен дух и вглеждане в най-малките подробности, които обаче често са сред най-ключовите за един фотографски проект. “Дяволът е в детайлите”, както се казва и изгледа сякаш Саша Голдбергер го знае много добре и съобразявайки се с това неписано правило си гарантира международен успех.