Салвадор Дали – геният, способен да създаде стотици паралелни вселени
Салвадор Фелипе Хасинто Дали и Доменек или както е известен с артистичното си име Салвадор Дали е роден на 11 май 1904 г. във Фигерес, малък селскостопански град в Каталуния, Испания в подножието на Пиринеите, на 25 километра от френската граница.
Още в ранна възраст Салвадор Дали започва да рисува и да създава качествени и изключителни рисунки, а родителите му подкрепят артистичния му талант, който е повече от очевиден
Те успяват да построят студио за изкуства “Дали” в лятната си къща в крайбрежното селище Кадакес още преди малкият Салвадор Дали да влезе в училище по изкуствата. През 1916 г. е изпратен в училището за изобразително изкуство Colegio de Hermanos Maristas във Фигерес. След първата година на училище в Дали, той открива първата си изложба с живопис в Кадакес. Баща му също организира скромна изложба в дома на семейството, за да покаже изкуството на сина си преди гости и приятели.
През 1918 г. Дали се записва в Кралската академия за изящни изкуства в Мадрид. Неговият талант продължава да разцъфтява и през 1919 г. неговата творби и произведенията имат честта и получават шанса да бъде представени в първата публична експозиция на картините на Салвадор Дали, като се излагат в общинския театър на Фигерес.
Превръщайки се от ученик в студент Салвадор Дали се премества в Порт Лингат. Там той създава повечето от своите картини, които отразяват любовта му към този регион на Испания. През 1925 г. Дали представя самостоятелен спектакъл в Барселона, където работата му получава повече признание. През 1928 г. той печели международна слава, след като три от неговите картини, включително “Кошница хляб” са изложени като част от третата годишна международна изложба Карнеги, Питсбърг, Съединени американски щати.
През 1929 г. по време на свое представление в Париж, Салвадор Дали се присъединява към средата на сюрреалистични артисти като дадаиста Андре Бретон
Движението на сюреалистите му повлиява изключително сериозно и с времето самият той става техен лидер. По това време Дали рисува една от най-известните си картини – Персистенция на паметта, през 1931 г.
Когато Втората световна война се приближава със своята жестокост или насилие, Салвадор Дали се сблъсква с други членове на сюрреалистичното движение, заради аполитичната си позиция. Сблъсъкът е толкова сериозен, че Салвадор Дали е изключен от сюреалистичното движение през 1934 г. Въпреки кризата на отношенията им той продължава да създава своите творби и дори показва своите произведения на изкуството на международна сюреалистична изложба през 1940 г.
Постепенно акцентът в изкуството му се изменя и в картините си той се концентрира върху теми, вдъхновени от науката, историята и религията. През 1940 г. той решава избяга от войната в Европа и се премества в Съединените американски щати и остава там до 1948 година.
Музеят за модерно изкуство в Ню Йорк дава на Дали възможност да изложи своите творби през 1941 г. През 1942 г. той публикува своята романизирана автобиография, „Тайният живот на Салвадор Дали. След като напуска пределите на сюрреализма, Дали навлиза в класическия си период на изкуство, който продължава до 1970 г. През това време той рисува известни свои произведения като “Халюциногенният тореадор” през 1970 г., “Откриването на Америка от Христофор Колумб” през 1959 г. и “Тайната вечеря” през 1955 г.
Геният на Дали се крие в неговата творческа гъвкавост
Той никога не си поставя условия или ограничения до един артистичен стил или начин на изразяване. Заедно със самия него, разбиранията и идеите му, еволюира и изкуство му, което започна с ранните импресионистични картини, преминава през сферата на сюрреалистичното изкуство и достига до класическия си период.
Дали също така използва всякакви възможни творчески инструменти като маслени бои, акварел, графики, скулптури, заснемане на филми, фотографии, новаторски произведения на изкуството, бижута и много други. Неговата гъвкава позиция насърчава последователите му да бъдат авантюристично настроени в създаването на своето изкуство.
Като художник той насочва фройдистките теории за сънищата в своето изкуство, като признание и доказателство за интелектуалния му блясък.
Салвадор Дали създава над 1500 картини в живота си и почива на 23 януари 1989 г. в родния си град Фигерес от сърдечна недостатъчност.