Свръхреалистичните картини на Самуел Силва, нарисувани с…обикновен химикал
Всеки от нас е прекарал часове от живота си, особено в училищните си години, рисувайки с химикал. По време на “онзи скучен час” или при “онзи скучен преподавател”, когато въображението ти лети из далечни светове и галактики. В тези моменти всеки от на е отварял произволна страница от тетрадката или учебника и се е впускал в творческо приключение, давайки на таланта си възможност да се изяви. Независимо дали притежаваме такъв или не. Виждали сме стотици красиви (и не чак толкова красиви) монохромни рисунки, доминира от специфичния и характерен за химикалките син цвят. Многоцветните рисунки са особена рядкост, но съвсем наскоро открихме изкуството на Самуел Силва. Използвайки само осем различни цветни химикалки, Силва създава невероятно фотореалистични портрети на хора, животни и пейзажи. Самуел Силва използва обикновени химикалки BIC, каквито всеки от нас е притежавал в даден етап от живота си. Нестандартният художник отбелязва, че всяка рисунка може да отнеме от 5 до 50 часа, за да бъде напълно завършена.
“Аз не смесвам цветовете, за да създавам нови нюанси. Мастилото, с което е зареден пълнителят на химикалките се изсушава незабавно и не може да бъде изтрито.
Нямаш право на грешка
Просто пресичам различните цветове на слоеве, за да създам илюзията за смесване и илюзията, че използвам цветове, с които всъщност не разполагам”, обяснява Самуел Силва на страницата си в DeviantArt.
Силва разказва, че е започнал да рисува още в най-ранна възраст – за първи път хваща молив и започва да “рисува” на 2 години. “Започнах да рисувам и да развивам своя собствен стил на рисуване с химикалка, когато бях в училище, създавайки по-базови и елементарни скици, нарисувани на задната част на тетрадките ми за упражнение. Никога не съм си представял, че там има толкова много блестящи майстори-художници, които рисуват с химикалка по света.”
Живеещият и работещ в Португалия Самуел Силва, е адвокат по професия, а изкуството е просто негово “хоби”. За нас би било интересно да видим какво ли би могъл да постигне, ако превърне изкуството си в професията.