Портрет, създаден от алгоритъм на изкуствен интелект беше продаден за близо половин милион на търг от Christie’s
Портрет, създаден от алгоритъм на изкуствен интелект, вместо от художник, беше предложен за закупуване, с очакванията да донесе висока цена в един от важните търгове за годината на една от най-престижните аукционни къщи в света – Christie’s.
Когато Christie’s обяви търг на “Портрет на Едмънд Де Белами” – портрет, създаден от изкуствен интелект по време на търг на компанията в Париж беше очевидно, че липсва ентусиазъм дори сред най-оптимистично и иновативно настроените представители на изобразителното изкуство, които не бяха никак впечатлени от представената картина.
“Вие не можете да бъдете сериозни” – каза немският художник Марио Клингеман пред “Ню Йорк Таймс”, сравнявайки портрета “с детска рисунка”
Аукционната къща Christie’s обаче беше напълно сериозно по отношение на желанието си да продаде тази творба на изобразителното изкуство. Оказа се, че не само те са възприели темата сериозно, имайки предвид изключителната сума, която беше похарчена за създадения, чрез иновативна технология портрет. Купувач с много, много дълбоки джобове видя в тази картина ценност, която оценява на близо половин милион американски долара или по-точно 432 500 долара.
Очакванията бяха произведението да се продаде за сума между 7000 и 10000 долара, в съответствие с други произведения, които трябваше да да бъдат продадени същата вечер, включително малка творба от Пабло Пикасо и автопортрет на Чък Клоус. Всъщност прогнозата цена на аукционната къща се оказа тотално погрешна. Творбата, изобразяваща измисления “Едмънд де Белами от Семейство Белами” се продаде 432 500 долара – повече от 40 пъти първоначалната оценка. Купувачът е предпочел да запази анонимност.
Технологията Generative Adversarial Networks, върху която се базира портретът е използвана от няколко творци през последните три години. Един такъв художник – Роби Барат, каза, че Generative Adversarial Networks използва код, който той е написал и публикувал за свободна публична употреба. Създатели на портрета “Едмънд де Белами от Семейство Белами” потвърдиха, че са се вдъхновили и възползвали от предоставената възможност от Роби Барат, но сериозно са работили, променяйки кода чувствително.