Мастаба: символ на безсмъртието или на преходността?
От древен Египет към модерен Лондон: какво ни казва Мастаба, най-новият шедьовър на Кристо и Жан-Клод?
Авангардният Кристо отново изненада света, предизвиквайки възхищение у едни и скептични коментари у други. 83-годишният творец създаде още една от своите уникални временни скулптури – Лондонската мастаба. Едновременно минималистична и грандиозна, тя провокира не само противоречиви реакции, а и много размисли.
Това е първата голяма публична работа на артиста във Великобритания. Тя ще се носи на водите на езерото Серпентайн в Хайд Парк от 18 юни до 23 септември 2018 г.
Роденият в България Христо Явашев – Кристо и покойната му съпруга Жан-Клод са световноизвестни с амбициозните си мащабни произведения на изкуството. Те променят и визията, и физическото пространство на местата, където са изградени за кратък период от време, преди да бъдат демонтирани и околната среда да се върне към естественото си състояние.
Както вече ви разказахме, идеята за плаващата Мастаба не е нова. Творческият тандем търси подходяща локация за нея още от края на 60-те години на миналия век. Езерото Серпентайн се оказва перфектната възможност.
Временната скулптура в Хайд Парк се състои от 7 506 барела, подредени хоризонтално върху платформа, плаваща в езерото. Самата платформа е изработена от полиетиленови кубове с висока плътност, закрепени към дъното на езерото с котви.
За да се съхрани екосистемата на езерото е била разработена цялостна стратегия за екологична съобразност и всички използвани в Лондонската мастаба материали имат сертификат за
ниско въздействие върху околната среда.
Макар и да изглеждат съвсем като стандартните, използваните барели са специално произведени за изграждането на Лондонската мастаба. Стените им, видими на върха и на двете наклонени стени, са боядисани контрастно в червено и бяло. Основите на барелите, видими на двете вертикални стени на скулптурата, са в различни нюанси на червено, синьо и лилаво.
Играта на слънчевите лъчи, отразявани от водната повърхност придава на полюшващото се произведение на изкуството вид на свит на кълбо дракон с блестящи люспи, който може всеки миг да се размърда, да разпери криле и да полети…
Лондонската мастаба тежи 600 тона и заема около 1% от общата повърхност на езерото. Височината на пресечената пирамида е 20 метра, а основата ѝ е с размери 30 x 40 метра.
Геометричната форма е вдъхновена от древноегипетските и месопотамски гробници, наричани мастаба. Тяхната конструкция е отразявала вярата на своите строители във вечния живот на душата и стремежа да се запази тленното тяло дори след смъртта. В тези прастари времена всяка мастаба е имала изключителна важност като
място за контакт с боговете и портал към отвъдния свят.
В Лондонската мастаба, подобно на нейните древни посестрими, са вложени големи количества време и пари, страст и труд. За разлика от тях обаче тя ще живее не хилядолетия, а само едно лято. Дали нейното послание към нас е също като тяхното за победата над времето и вечността? А може би нейната цел е да ни накара да се спрем за момент и да помислим за мимолетността на човешките творения и за това, че единственото важно е настоящето?
Самият автор оставя смисъла на творбата си отворен за интерпретация. Според него в произведението му няма заложени скрити послания и всеки трябва да открие значението сам за себе си – а може би то не е еднакво за всички и се променя в зависимост от очите и съзнанието, които го гледат?
Кристо казва, че не иска да насочва зрителите в определена посока, а всеки от тях трябва да бъде воден от собствените си сетива и интуиция и да се довери на това, което чувства, докато наблюдава скулптурата.
Паралелно от 19 юни до 9 септември 2018 г. в галериите Серпентайн ще може да се види и голяма ретроспекция на работите на Кристо и Жан-Клод. Тя обхваща повече от 60 години творчески усилия и включва скулптури, рисунки, скици, колажи, фотографии и макети.
Изложбата показва историческия контекст на Лондонската мастаба и заедно с нея насочва вниманието към дългия опит на Кристо и Жан-Клод в създаване на произведения на изкуството от петролни барели – един болезнен символ на съвременната цивилизация.
Информацията за посетителите на Лондонската мастаба и изложбата ще се актуализира редовно в следните уеб сайтове: serpentinegalleries.org, sgtours.org, royalparks.org.uk
Заглавна снимка на публикацията: David Hawgood, CC BY-SA 2.0