Красотата отваря всички врати: Вирджиния Олдоини – първият фотомодел на XIX век
Красотата отваря широко врати за възможности и израстване в обществото, стига да знаеш как да използваш това оръжие. Не всяка красива жена умее да се възползва от най-силната си страна, а още по-малко в миналото са били жените, които са използвали красотата си за геополитически цели. Една такава главозамайваща хубавица, пред която мъжете онемявали и искали да познават по-добре била Вирджиния Елизабета Луиза Карлота Антониета Тереза Мария Олдоини.
Вирджиния Олдоини, графиня Кастильоне била популярна не само с хубостта си. Родена през 1837 година във Флоренция в семейството на дипломат в тогавашното кралство Сардиния и Пиемонт, Вирджиния Олдоини използвала красотата си и станала любимка на монарха на Франция Наполеон III. Графинята се превърнала и в творческа муза на придворния фотограф Пиер-Луи Пиърсън.
Пътят към кралското общество
На 17-годишна възраст Вирджиния Олдоини се омъжила за италианския граф Франческо ди Кастильоне, който бил 12 години по-възрастен. Въпреки че му родила син, графиня Кастильоне далеч не можело да бъде описана като типичната примерна омъжена жена. Тя се славела като безсрамна нарцисистка, която използвала чара си, за да постигне целите си по пътя към императорския двор.
И скоро й се отдала дълго чаканата възможност. По време на едно бизнес пътешествие премиер-министърът на Сардинското кралство й възложил задачата да убеди Наполеон III да възпрепятства обединението на Италия.
Вирджиния станала любовница на императора, което въобще не се харесвало на нейния съпруг. Нейната безочливост стигнала до там, че разтрогването на брака довел графа до пълен фалит. „Прегазването“ на бившия съпруг било само началото на изкачването на Вирджиния Олдоини по пътя нагоре, защото за нея вратите към кралското общество вече били широки отворени. Тя не само имала възможността да се среща с различни европейски аристократи и влиятелни политици, но се радвала на честта да познава папа Пий IX.
Модел, художник и кръстница на сюрреалистичното селфи
Когато пристигнала в Париж, тя се запознала с придворния фотограф Пиер-Луи Пиърсън. Той бил привлечен от необикновената красота на Вирджиния, превръщайки я в свой любим фотомодел.
Вирджиния Олдоини била изключително самоуверена и креативна. Освен, че ръководела фотографския процес, тя ръчно рисувала щампи, оформяла монтажа и дизайна на снимките и изпращала финалните продукти за печат.
Пиер-Луи Пиърсън направил над 400 портрета на Вирджиния Олдоини, като снимал красавицата, облечена в различни театрални костюми. Тя сама подбирала роклите, позите и ракурса на снимане. Затова често е наричана „първият фотомодел“ на XIX век.
Вирджиния Олдоини успяла да се утвърди като вдъхновение за театралното и литературното изкуство. Известни са и няколко нейни снимки, показващи голите й крака, което било революционно за онова време.
След като се разделила с Наполеон III, графиня Кастильоне успяла да изиграе още една важна роля в друго политическо събитие – в хода на френско-пруската война тя успяла да разубеди Ото фон Бисмарк да не предприема обсадата на Париж. Несъмнено красавицата наследила дипломатическия нюх на баща си, като за да манипулира първите мъже на Европа, използвала външния вид и харизмата си.
Колкото повече остарявала, толкова повече графинята се отдалечавала от обществото, докато накрая спряла да се среща с хората. Причината била, че някогашната красавица не можела да се примири с онова, което времето й причинило – остаряването. Тя живеела изолирано без огледала по стените, като излиза извън дома си единствено през нощта.
Вирджиния Олдоини починала през 1899 година на 62 години, като оставила след себе си колекция от фотографии, някои от които били посветени на нейните любовни истории и една биография.