Изкуство в най-чистата му форма: Скулптурите на д-р Станимир Куюмджиев
Как д-р Станимир Куюмджиев живее в симбиоза между две от най-големите страсти в живота си – изкуството и стоматологията?
За първи път видях скулптури на д-р Станимир Куюмджиев, публикувани в социалните мрежи. Признавам си, че подобно на всички останали почитатели на неговите творби, и аз останах изумена, когато научих, че изящните, елегантни пластики са дело на човек, който привидно е далече от изкуството и се занимава със стоматология. Но, както казах, само привидно са далече. Защото житейската история на д-р Куюмджиев доказва, че любовта на човека към изкуството, влечението му към него, желанието да създава красота, да се себеизразява, не се побира в никакви рамки. Не може да бъде спряно от стечението на обстоятелствата.
И винаги намира път обратно към сърцето на твореца.
Д-р Куюмджиев разказва, че страстта към изкуството го е завладяла още в ранна детска възраст. Дори е може би генетично наследена. Фамилното име на доктора идва от турската дума за златар – куюмджия. Точно такъв е бил и неговият прадядо Дяко.
Първата си творба д-р Куюмджиев създава още като ученик. Повлиян от стила на Микеланджело, той създава профил на мъж върху мраморна плоча. Усеща, че носи таланта в себе си и той е готов да превземе цялото му същество. Това желание да твори и да се развива го изпраща право към Художествената академия, където като младеж кандидатства.
Събитията обаче се развиват така, че вместо да се потопи в дебрите на изкуството, бъдещият скулптур започва да изучава зъботехника.
Основният му мотив в началото е, че усвоявайки работата с различни метали, керамики и пластмаси, той ще може да натрупа опит в скулптурирането, което го вълнува. Куюмджиев по-късно завършва и стоматология, но продължава неспирно да рисува и да живее, диша и мечтае за изкуството.
Подчертава, че обича истински професията си и хората не трябва да остават с впечатление, че тя е само начин за поддържане на определен лайфстайл. Но бидейки стоматолог, по никакъв начин не намалява страстта му към скулптурата и изкуството.
Докато е студент в Медицинската академия, бъдещият скулптор изучава и тънкостите на дърворезбата.
В края на следването си чиракува при бакърджия, където усвоява основите на медникарството.
В Грузия учи тънкостите на знаята от най-известните там чеканари проф. Ираклий Очиаури и проф. Коба Гурули. Професор Магомедова, потомка на златари от Дагестан, успява да го запали по техниката “Емайл на метал”. Куюмджиев обяснява, че тази техника е много близо до денталната металокерамика и му е била вече позната.
Всички тези умения той ще вложи по-късно в своите спиращи дъха скулптури.
Гледа на липсата на академична художествена школовка като на огромен плюс за своето творчество.
Защото мисленето и вижданията му не са канализирани според университетските догми. А това, че се е занимавал с толкова различни форми на изкуство и занаятчийство, е разширило кръгозора му и му позволява да използва наученото дори и при стоматологични проблеми, както и да не се отказва, когато срещне предизвикателство по избрания път.
Благодарение на познанията си от стоматология и зъботехника, докторът е създал своя оригинална технология на скулптиране и леене.
Обяснява, че пластиките, изпълнени с нея, са неповторими уникати.
Те не могат да се изкопират или тиражират. Засега любими теми на автора са „Риби“, „Свещници“ и „Чанове”, като и последните украсява с етно релефи. Признава, че има още много идеи, но няма достатъчно време да ги осъществи. Защото процесът на създаване на всяка творба е дълъг и труден и изисква да му се посветят часове.
Изящните морски същества, които са сред любимите теми на д-р Куюмджиев, оживяват под вещите му пръсти под формата на елегантни скулптури.
Той ги монтира на морски камъни, които дълго търси и подбира, докато намери най-подходящия за всяка пластика.
Творбите на Станимир Куюмджиев могат да бъдат видяни в галерия “АРТ-форум” в Пазарджик, в галерии в Несебър,Поморие, Бургас и София, също и в неговия сайт и в Етси.
Авторът е щастлив, че успява да живее в перфектна симбиоза между двете най-големи страсти в живота си. И смята, че именно скулптурите му са тези, които ще оставят трайна следа във времето.