Символика и стремеж към съвършенство са закодирани в бродериите на Иванка Коева
Бродериите на старозагорчанката продължават вековната традиция на българската шевица.
Бродериите по носиите на българите носят специална символика и послания. Известно е, че традиционната българска шевица крие мистични загадки, съдържащи се в античните символи, от които е съставена. В миналото се е смятало, че шевиците предопределят границите на човека. Те показвали неговото семейно положение, мироглед, социален статус. Шевицата се е бродирала по ръбовете на женските кърпи за глава и по краищата на ризата. По ръкавите и чорапите на мъжката и женската дреха.
Смятало се е, че античните символи в българската шевица били специален код, пазещ човека, който ги носи.
Символика се крие и в цветовете, използвани за създаването на специфичната бродерия.
Червеният цвят например олицетворява майчината кръв и женската енергия. Той предпазва от уроки и „лоши очи“. Зеленото се възприема като символ на прераждането, на вечно възобновяващия се живот. А бялото символизира чистотата, божествената светлина и нетленността.
Иванка Коева е една от българките, които продължават традицията на създаване на български шевици. Тя бродира и създава уникални сувенири и бижута с вплетени традициионни шевици в тях.
„Моето вдъхновение идва от природата, от нейното спокойствие и хармония – обяснява авторката. – Обожавам цветята и животните, гората и морето. Много красота има и в българската шевица като забелязвам известна тенденция към завръщане на шевицата, нейното преоткриване и прилагане в различни ръчно изработени продукти, бижута, подаръци, сувенири, картички и др.”
Именно любовта й към българските традиции и желанието да открие спокойствието в живота си, подтикнали Иванка да започне да се занимава с бродерия.
„В семейството ми всички жени – майка ми, леля ми, бабите ми, бяха сръчни – бродираха, плетяха, шиеха. Българката е жена, която създава и цени красотата, а приложението на бродерията е неизчерпаемо – разказва Иванка. – Започнах да бродирам гоблени преди около 20 години. Винаги ми е доставяло огромно удоволствие. Това е времето когато се откъсвам от действителността, времето, което ме зарежда с енергия, моето време. В началото ми беше трудно да съчетавам домакинската работа, грижата за семейството и бродирането. Преди години, когато синът ми беше малък, съм сядала да бродирам след 22 часа, когато заспи и свърша домакинската си работа, и съм стояла до 2-3 часа. След толкова години вероятно съм избродирала километри конци в милиони бодове.“
Така преди около година Коева решава да промени изцяло живота си.
Тя напуска сигурната си работа на счетоводител и се впуска в приключението да създава и твори красота.
„Откакто се занимавам с лично творчество и не практикувам професията си на счетоводител, се чувствам много добре – без стрес, напрежение, бързане за някъде. За мен най – важно е спокойствието, като станеш да не бързаш за никъде, да правиш каквото ти харесва, както ти харесва. С две думи – спокойствието е незаменимо. За мен бродерията вече е само удоволствие, от което да се издържам. Всяко начало е трудно, но когато нещо ти харесва, доставя ти удоволствие да го правиш, преодоляваш трудностите”.
Бродерията е трудно изкуство. Отнема много време да се научиш, да постигнеш съвършенство.
„Основната и най-важна част в сувенирите, които изработвам е бродерията – цветни конци и панама. За декорация използвам панделки, перли, мъниста, но държа акцента да е върху бродерията. В бродирането използвам традиционните техники за бродерия – гобленов бод, кръстат бод, контур… – разкрива творецът. – Една част от моите изделия бродирам по готови схеми, предвид спецификата на този вид творчество, но не винаги цветовите комбинации в схемата ми допадат или съответстват на моя стил, душевност и усещане за красота. Поради тази причина се налага сама да “напасвам” цветовете, което е забавно и лично предизвикателство за един творец. Обикновено избродирам няколко мотива, а след това пристъпвам към монтажа. Изключително важно е да се постигне синхрон между бродерията и елементите за украса, оформление и декорация на картичката. Украсата не трябва да бъде натрапчива и кичозна, а елегантно допълнение към бродерията. Ето защо предпочитам по – изчистената украса във вид на панделка, ширит, апликация, релеф и др. Когато създавам своите бижута с бродирани мотиви задължително се съобразявам с формата и украсата на обкова, а не само цветово и стилово.“