Сирийски бежанци построиха миниатюри на унищожени исторически реликви в Сирия
Бушуващата и унищожителна война в Сирия сякаш няма край.
Въпреки че изминаха много години от нейното начало, последният изстрел, произведен от този конфликт изглежда сякаш няма да бъде изстрелян скоро. Изглежда сякаш бежанските лагери по света са единствените, които могат да осигурят защита на мирното население, което не желае да воюва нито в името на петрола, нито в името на религията или политическия режим, а искат бъдеще за себе или децата си.
Домовете, градовете, културата и историческите паметници, които са древната сирийска ( но и множество други) цивилизация е изграждала в продължение на векове, системно биват унищожавани от ислямистки бойци и в хода на военния конфликт между враждуващите фракции. По-рано по време на войната целият свят гледаше с ужас как бойците на Ислямска държава разрушават емблематичните забележителности в древния град Палмира – обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Унищожаването на богатото културно наследство на страната е допълнителен удар за милионите бежанци в изгнание, които вече са загубили домовете си, поминъка си, а много от тях и близките си.
Разярени и гневни, но безсилни да предотвратят опустошаването на родината си, група сирийски художници, живеещи в лагера за бежанците Заатари в Йордания, се събират, за да обединяват своите умения и ресурси и да изградят модели на историческите забележителности, които са били унищожени във войната. Използвайки оскъдните материали, налични в бежанския лагер, като изхвърлени парчета дърво, глина, скали, полистирол и дори дървените пръчки за шишчета, тези художници работят, за да се уверят, че историята на техния народ и родина няма да изчезнат завинаги.
“Артефактите и монументите, които са били унищожени, са загуба за целия свят, не само за Сирия” – заяви координаторът на проекта Ахмад ал-Харири – Целта е да се запази сирийският народ, да не се забрави нашето наследство и да си припомним сирийската идентичност, но най-важното ни послание е да се спре войната”.
Проектът се надява не само да помага на по-възрастните поколения да не забравят своята култура, но и на тези деца,които са напуснали Сирия и вероятно никога не са виждали родината си и нямат спомен за нея. А може би никога няма и да имат.
Сред моделите, които ентусиастите са построили са мостът Деир ез-Зор, който преминава над река Ефрат, джамията Умаядд в Дамаск, цитаделата на Халеб, портата на Набата и арката в Босра и статуя на прословутия военен и политическият лидер Юсуф Салах ад-Дин ибн Аюб – Саладин.