Планетата ни като изкуство: Най-красивите сателитни снимки на Земята
Родената като съвместен проект между НАСА и Геологическа топографска служба на САЩ, програмата Landsat е най-продължителният проект за заснемане на сателитни снимки на Земята. Вече в продължение на повече от 40 години, тази програма не спира да заснема планетата ни от няколкостотин километра. Сателитите Landsat непрестанно фотографират Земята постоянно и събират огромен архив от изображения на повърхността на планетата, чрез използването на различни сензорни устройства. От началото на програмата Landsat през 1972 г. изображенията и данните от проекта са на разположение на всички страни по света и се използват в разнообразни научни разработки като измерване на дефорестацията по света, определянето на растежа на градовете, създаването на нови селища и промяната на населението.
Отвъд научната информация, която предоставят, някои изображения, заснети от Landsat са просто удивителни за наблюдение, разкривайки невероятни гледки към планини, долини, острови, гори, пасища и др. Избирайки някои от най-красивите примери, Геологическата топографска служба на САЩ създава поредица от изображения, наречени “Земята като изкуство”, които демонстрират поетичният резонанс в сателитните изображения на Земята и осигуряват уникална възможност на всеки от нас да се наслади на красивата ни планета.
За да отбележат 40-годишнината от мисията Landsat, хората по света бяха помолени от Геологическата топографска служба на САЩ да гласуват за най-добрите снимки от повече от 120 подбрани изображения, заснети от спътниците Landsat през годините.
На базата на над 14000 гласа към момента са избрани пет величествени примера, на които можем да се възхитим в този материал
1. В стила на картината на Ван Гог “Звездна нощ”, масивната концентрация на зеленикав фитопланктон се отличават в тъмните води около Готланд – шведски остров в Балтийско море. Популационните експлозии или цъфтеж на фитопланктона, подобно на това, показано тук, се появяват, когато дълбоки течения довеждат хранителни вещества до повърхностните води, в които прониква слънцето, което подхранва растежа и възпроизводството на тези малки растения.
2. Безброй езера, поляни и изкуствено създадени водоеми са разпръснати из цялото произведение на изкуството, каквото е тази фотография на делтата река Юкон в югозападната част на Аляска. Това е една от най-големите речни делти в света и целият район е защитен като част от националния резерват “Дивата природа на Юкон”. Водните пътища на реката изглеждат като кръвоносни съдове, разклоняващи се в хиляди посоки, за да свържат всички важни органи.
3. Безкрайни малки селца и градчета, полета и пасища заобикалят грациозните завои, чупки и движения на великата река Мисисипи – най-голямата речна система в Северна Америка. Безброй крайречни езера и пресечки придружават реката на юг от Мемфис, Тенеси до границата между щатите Арканзас и Мисисипи.
4. Това, което прилича на бледожълти цветни ивици, които се прорязват през мозайка от шарени цветове, са хребетите на издухания от вятъра пясък, който представлява Ерг Игуиди – район на непрестанно преместващи се пясъчни дюни, простиращи се от Алжир до Мавритания в Северозападна Африка. Ерг Игуиди е един от няколко сахарски пясъчни морета, където отделните дюни често надхвърлят 500 метра, както на широчина, така и на височина.
5. Страховито, напомнящо на череп, лице на тази снимка са всъщност наводнени петна от прелялата вода на езеро Еер в пустинната местността в северната част на Южна Австралия. Специфичната характеристика на този плосък, изпъкнал пейзаж е, че езерото Еер е най-голямото езеро на Австралия, когато е пълно. Въпреки това, поради много причини, през последните 150 години то се е напълвало изцяло едва три пъти.
Заснетите от Landsat изображения обикновено се разделят на отделни фрагменти за по-лесно и достъпно изтегляне. Стандартно всяка Landsat снимка е с дължина от 185 километра и широчина от 185 километра широк.
Именно благодарение на тази програма са отчетени неопровержими доказателства за екологичната катастрофа в Аралско море
Свиването на Аралското море се смята за “една от най-лошите екологични катастрофи на планетата”. Системата Landsat е използван за непрестанно измерване на количествените загуби на вода и промените в бреговата линия на морето. Сателитните изображения и визуалните доказателства имат по-голямо въздействие върху хората, отколкото върху думите. Фактор, който за пореден път показва важността на изображенията, заснети от Landsat и сателитните снимки като цяло.
През 2005 г. изображенията, заснети със системата Landsat подпомагат дори за откриването на нови видове. Ученият Джулиан Бейлис искал да открие райони, които потенциално биха могли да станат природозащитени гори, използвайки сателитни изображения, създадени от Landsat. Байлис вижда гориста местност в Мозамбик, за който дотогава няма подробна информация. По време на разузнавателна обиколка на терен той открива голямо разнообразие от диви животни, както и три нови вида пеперуди и нов вид змия. След откритията си той продължава да изучава тази гора и района около нея.