Най-красивите библиотеки в света, заснети от фотографа Райнхард Гьорнер
Германският архитектурен фотограф Райнхард Гьорнер работи в областта на архитектурната фотография от 1982 г. насам, заснемайки историческа и съвременна архитектура. Посещавайки класове по фотография, докато се обучавал в университета, той бил заинтригуван от архитектурната фотография, след като присъствал на лекции на Юлиус Шулман и бил вдъхновен от книгата му “Архитектурна фотография”. В продължение на повече от 40 години, работейки здравата, той си е създал име в областта на архитектурната фотография и името му е сред най-известните в тази сфера.

Open Space, City Library. Stuttgart (2014)
Райнхард Гьорнер често работи в рамките на фотографски поредици, които са непрекъснати колекции от различни междунaродни интериори. Едно от известните му портфолиа е “Библиотеки”, което той започва през 2008 г. Това го завладява и в следващите годините прекарва стотици часове в съзерцание, демонстрирайки голямото разнообразие от интериорни стилове от Берлин до Оксфорд.

Jacob and Wilhelm Grimm Library. Berlin (2010)
Неговите фотографии на над 50 извънредно красиви библиотеки показват хипнотизиращата симетрия и богатото изобилие на книги и рафтовете, прегърнали огромното човешко знание, чакащо да бъде прочетено отново. Благодарение на интериорни фотографии на Райнхард Гьорнер зрителят оценява пространството не само като образователен център, но и като произведение на изкуството само по себе си.

Palácio Nacional de Mafra I. Portugal (2016)
“Моята цел винаги е да отварям пространства във всеки един смисъл – визуално, умствено и духовно. Искам да препратя съзнанието на хората в по-спокойно и по-креативно място” – споделя Гьорнер – “Ако погледнете дори една от моите снимки, ще забележете, че светът се разширява, разказва истории и променя ежедневието ви. Да се фотографира архитектурата е въпрос на композиция и фокус. Когато фотографирам, аз съм много концентриран и в особено състояние на съзнанието. Искам да провокирам, чрез моите снимки подобно състояние на ума и у зрителя. “

Duke Humfrey’s Library. Oxford (2017)

St. Peter’s Abbey II. Austria (2016)

Cathedral of Books. Manchester (2017)

Entrance of Biblioteca Joanina. Portugal (2015)

Library Hall, Upper Lusatian Library of Sciences. Görlitz (2015)

St. Peter’s Abbey II. Austria (2016)