Награждаване на млади художници – БАЗА 2017- първа стъпка за признаване на професионални успехи
Наградата БАЗА за 2017 г. спечели Мартина Вачева. В Софийска градска художествена галерия (СГХГ), на изложба, организирана на втория етаж бяха представени произведенията на млади художници, които бяха номинирани да получат тази награда.

Директорката на СГХГ Аделина Филева (пред микрофона) Открива дългоочакваното от столичния арт елит събитие, което ще даде крила на нашите млади художници, работещи в областта на съвременните артистични медии. До нея (от ляво надясно) са художникът Правдолюб Иванов-Правдо, изкуствоведката Мария Василева и председателят на тазгодишното жури – проф. Петер Цанев
„За своята 9-годишна история, чието начало започва през 2008 г. наградата „За съвременно изкуство БАЗА“ се очерта като авторитетна и желана за младите български художзници награда“ – това бяха думите, с които Аделина Филева, директор на СГХГ, откри изложбата на претендентите за тази награда.

Мария Василева-Марчето, разкри част от технолотията, която младите таланти трябва да спазват при направата на своето портфолио и подаването му пред журито на БАЗА
Седем млади дарования – Александър Александров, Вълко Чобанов, Георги Т. Георгиев, Леда Ванева, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Станимир Генов са имената, с които е попълнен тазгодишният списък на претендентите за ценната и желана награда.

Петер Цанев обяви името на тазгодишният художник, спечелил наградата. Това е Мартина Вачева
А тя е такава защото е и една от най-оспорваните – до сега само 9-тима са българските художници, които са я спечелили
На фона на филмовите и театралните награди, които се раздават с десетки у нас всяка година, това е скромна, но знакова цифра.

Леда Ванева беше другата претендентка, каято попадна в списъка на тазгодишните номинанти на БАЗА
Другата привлекателна страна на тази награда е, че на победителят му е осигурено двумесечно безплатно прекарване в Ню Йорк. То е съпътствано с напрегната програма. Тя включва посещение на най-големете ню-йоркси музеи и галерии, среща с именити американски куратори, възможност за посещение на учебни ателиета, както и време да създадат творби през този период, който художниците по-късно с гордост могат спокойно да наричат „Ню-йоркски“.
Третата привлекателност на наградата е тази, че широката столично публика вижда произведенията на тези автори на тази изложба и сама може да състави мнението си както за наградения, така и за останалите му колеги от залата.

Част от експонатите, които представи художничката Мартина Вачева – ту са израз на това, как художникът ползва такава класическа форма на изразяване като ръчно формуваната глазирана керамика за да ни представи своето виждане са съкровищата от нашето тракийско наследство
След това взе думата видната столична изкуствоведка на свободна практика и известната българска кураторка Мария Василева, която охарактеризира представените участници, техните творби и възможности за по-нататъшно развитие в изкуството. Тя, както и председателят на журито – известният български художник-инсталатор и виден столичен преподавател, професор в НХА – Петер Цанев, разказа за това, че изборът на журито е лимитиран от различни критерии – да бъдат забелязани нови имена, те да имат потенциала да са в руслото на развитието на българскатото и световното изкуство, да представят значителни социални теми, да работят в областта на новите електронни медии и не на последно място – да са изградени в професионално отношение личности.

Фотографите също обръщаха внимание на тези безподобни артефакти
Петер Цанев допълни информацията като каза, кои са колегите му в оценяващия екип: – на първо място младите кураторки Стефка Цанева, Владия Михайлова и Вера Млечевска, както и техния по-възрастен колега Бошко Бошкович, който е програмният директор на посрещащата организация RU в Ню Йорк.
За самата изложба бе отделена залата на втория етаж в СГХГ, експонатите бяха по 3 неща от всеки номиниран
Аранжирани са така, че да не си пречат или пък да си оказват взаимно влияние. За всички тях имаше достатъчно място – така, че колективът на СГХГ, както и авторите, да ги поместят в залата според своите виждания. Представените експонати бяха с различен характер – например Леда Ванева показа оригинални инсталации, а Станимир Генов – маслена живопис.

Младата художничка Мартина Вачева е силно развълнувана от неочакваната вест – става носител на наградата БАЗА за 2017 г, като с това се нарежда в една редица с досегашните призьори – Рада Букова, Самуил Стоянов-Сули, Антон Терзиев, Викенти Комитски, Леда Екимова, Кирил Кузманов-КиРе, Зоран Георгиев, Александра Чаушова и Димитър Шопов.
Накрая Петер Цанев обяви и носителят на тазгодишната награда. Нейният щастлив обладател се оказа Мартина Вачева. При получаването на символичния бял плик тя направи изказване, в което благодари за оказаното ѝ внимание. Нейните емоционални думи бяха посрещнати с одобрение от публиката.
Всеки, който не е имал до сега възможност да разгледа изложбата на тези талантливи млади български художници, може да го направи до 12.6.2017, когато е последният ден на за посещение от зрителите.
Приятна среща с изкуството на младите ни дарования.
Браво, Мартина, щастлив път и весело изкарване в Ню Йорк. След завръщането ти от там ще очакваме с нетърпение твоята нова изложба.
д-р Юлиан Митев, изкуствовед