Могат ли хиляди дъвкани и изхвърлени дъвки да бъдат изкуство?
Ако сте гнусливи или лесно започва да ви се гади, може би е добра идея да спрете да четете този материaл още тук и в никакъв случай и при никакви обстоятелства никога не се разхождайте по “Алеята на дъвките” в Калифорния. Ако попаднете там обаче със сигурност никога не бива да докосвате стените, защото “облицовката” на стените на тази уличка е не е от обикновени плочки или друг материал, а от дебел слой от дъвкани и изхвърлени дъвки. Тази местна туристическа забележителност се намира в центъра на Сан Луис Обиспо, Калифорния.
Въпросните стени са високи повече от четири метра и половина и се простират на повече от 21 метра дължина
Според Търговската камара на Сан Луис Обиспо и Асоциацията за бизнес подобрения в района на центъра на града, историята как и от кого е започнало всичко е повече от забавна и любопитна. Някои местни историци смятат, че традицията да се лепят дъвки по алеята е започнала скоро след края на Втората световна война като събитие, отбелязващо завършване на учениците в местната гимназия “Сан Луис Обиспо”. Други са на мнение, че всичко това е започнало чак в края на 50-те години на миналия век като съперничество между гимназията Сан Луис Обиспо и студентите от Политехническия университет в Калифорния.
Веднага след като студентите от Политехническия университет започнали да подозират, че местната гимназията се опитва да ги победите в глуповатото съревнование по лепена на дъвки, те се организирали, разглеждайки сериозното според тях предизвикателство и проявявайки креативност в контекста на спора, създали Bubblegum Alley – “Алеята на дъвките”.
Независимо непрестанното “обогатяване” на стените с дъвки, до 70-те години на миналия век алеята все пак е можело да бъде използвана, макар и с известна доза предпазливост и внимание. Когато собствениците на магазини и апартаменти в района се оплакали на общината, че са улицата е отвратителна и не отговаря на елементарна хигиенни изисквания, районът претърпява пълно почистване.
Дъвките не успяват да оцелеят на двете сериозни почиствания през 70-те години, но въпреки нежеланието на местните хора, след всяко ново почистване те се завръщат, превръщайки почистената улица в нова версия на “Алеята на дъвките”. Последният опит за мащабно почистване датира от далечната 1996 г., но идеята е изоставена и планът за почистване така и не е реализиран, оставяйки улицата да се развива в посоката, която е поела. Посока, която някои виждат като елементарен и нагъл вандализъм, други като протест срещу общество и грешен катализатор на младежката енергия и желание за бунт, а трети като колективно несъзнателно произведение на модерното изкуство.
Не са малко хората в Сан Луис Обиспо, които смятат, че стената е форма на изкуство, а не просто гнусна комбинация от дъвките на хиляди хора
Разглеждайки “Алеята на дъвките” човек може да види безкраен набор от форми, думи, цветове и дизайни – има лица, цветя, послания за братство, любов и повече човеколюбие, писма, и много, много надписи “Обичам SLO” (Сан Луис Обиспо), изписани в различни цветове и размери. По-внимателен поглед към стената, облепена с дъвки, показва истинско изобилие от предмети, пари и текстове на песни, които излизат се показват от стената, сякаш са нейните очи и уши.
Към нея са залепени и гигантски опаковки, поставени стратегически от някой, който е имал амбициозното желание да добави своя принос към дизайна. Е, понякога може да се срещнете отблизо с някой и друг висящ презерватив от стената, който цели да отблъсне и погнуси минувачите, но в огромния процент от случаите алеята е подходяща за всички възрасти и насърчава творческите принос на всички, които могат да се чувстват напълно свободни да изразяват своето мнение, посредством добавяне на нови дъвки, предмети и послания.
Анонимността на всеки “творец” е гарантирана, тъй че никой няма да ви съди за това, което сте поставили, а и честно казано, е напълно възможно добавения от вас принос към развитието на “Алеята на дъвките” в Сан Луис Обиспо да оцелее повече, отколкото сте очаквали, тъй като не сме убеди дали някой би се жертвал премахвайки поставените вече предмети и дъвки.