Колко камили могат да се поберат в ухото на една игла?! Колкото Уилърд Уигън реши
61-годишният британски скулптор Уилърд Уигън е имал тежка форма на дислексия, което довело до много лошото му представяне в училище. Дори днес, когато той вече е прехвърлил 60-те години той едва може да чете и пише, поради заболяването си. И все пак, независимо здравословния си проблем, той създава едни от най-миниатюрните и интересни скулптури в света, разчитайки само на скалпел и микроскоп, за да може да вижда върху какво работи, понеже материалите, които използва също са меко казано мънички.
Уилърд Уигън създава реалистично копие в цяла ръст на астронавта от мисията Аполо 11 Бъз Олдрин, стоящ на повърхността на луната. Размерът на скулптурата е толкова малък, че тя може да бъде поставена върху главата на топлийка. Статуята на Свободата е друго миниатюрно произведение на този творец, който я създава от съвсем дребно парченце злато.
Цялата статуя може да се побере в ухото на игла, където компания ще ѝ правят цели девет камили
Като дете с недиагностицирана дислексия и то в години, в които подобни заболявания били силни подценявани, Уилърд Уигън е бил често обекти на подигравки в училище, както от учителите в началното училище, така и от съучениците си. За съжаление, той така и не се научава да чете. Днес Уигън си обяснява ранния си интерес към изкуството и по-конкретно към скулптурата, с която започва да се занимава още на петгодишна възраст, с нуждата да избяга от подигравките на учителите и съучениците си, откривайки свой собствен по-добър свят. С времето Уигън започва да създава все по-малки творби, които могат да бъдат разглеждани само с помощта на микроскоп. Майка му постоянно го предизвикала, стимулирайки го да опитва още по-малки модели. Уилърд Уигън винаги приемал предизвикателството и никога не се отказвал, въпреки многото неуспешни опити.
Нещата, които Уигън изобразява в произведенията си включват известни персонажи от попкултурата, но и много класически творби на изкуството и архитектурата. Сред най-известните му произведения са минатюрното копие на статията Давид на Микеланджело, създадена върху една-единствена песъчинка, както и миниатюрна версия на сградата на Лойд в Лондон. Уигън наскоро създаде миниатюрна скулптура, представляваща семейството на Обама, която предизвика световен фурор. Другите негови творби включват микроскопична статуя на известният анимационен персонаж Бети Бууп, както и копие на трофея от Световното първенство по футбол с височина около 0.005 мм. Уигън е създал около 160 от тези скулптури.
Създаването на една отделна скулптура обикновено отнема на Уигън около осем седмици
Период и процес, които са предизвикателни едновременно във физическо и психологическо естество. Тъй като произведенията му са толкова дребни и миниатюрни, скулпторът се е научил да контролира нервната си система и дишането, за да е сигурен, че няма да направи дори най-малкото излишно движение, което при подобен размер на произведенията би било фатално. Когато работи Уигън твърди, че влиза в медитативно състояние, в което ритъмът на сърцето му се забавя максимално, което му позволява да намали треперенето на ръцете си и да работи между отделните сърдечните удари, тъй като всеки от тях е твърде силен, за да не повлияе на работата му.
За да извае фигурите, които създава, Уилърд Уигън използва хирургическите инструменти на Swann-Morton или ръчно изработени такива. Някои от използваните инструменти са относително стандартни и обичайни за детайлна работа, но други са почти революционни и са изработени от заострено микроскопично количество волфрам, което той оформя, като прикрепва остър диамант към щифт. Уигън използва редица материали, включително найлон, песъчинки, домашен прах, естествени и златни паяжини. Използваният материал и “платното” за творбите му се подбират в зависимост от изискванията на конкретното произведение, върху което работи. За да рисува и оцветява творбите си Уигън често използва косъм от муха, тъй като това е най-тънката възможна четка, с която да рисува. Уилърд Уигън уточнява, че не убива мухите нарочна за художествените си цели.