Как Хонг Конг превърна Брус Лий в най-великия майстор на бойните изкуства
Брус Лий – само произнасянето на името му предизвика спомени за виртуозни удари и техники, с които раздава правосъдие сред лошите, без каквито и да е усилия. Неоспорим факт е, че благодарение на актьора Брус Лий, Далечният Изток изживява подем и позитивна репутация в западната масова култура. Той е един от първите актьори от азиатски произход, който успява да получи главна роля в продукция на Холивуд.
Малко се знаело на Запад за Брус Лий, а неговата смърт донесла международна слава на най-великия кунг фу боец
Той бил поготворен в Хонг Конг приживе и точно това бил ключът за създаването на иконата „Брус Лий“, позната на всички днес. За краткото време на екран, почти сам Брус Лий успява да популяризира кунг фу стила и да вдъхнови и повлияе върху живота на цяло поколение деца, тръгнали по стъпките на източните бойни изкуства.
Лий се вписвал добре в американското общество: роден в Сан Франциско, със съпруга от Вашингтон и в крайна сметка – той е американска кино легенда, въпреки че звезда му изгрява в далечните земи на Хонг Конг.
В свое интервю Робърт Лий, по-малкият брат на Ли Сяо Лонг (рожденното име на Брус Лий) казва, че въпреки, че се е родил в САЩ, мястото, където кунг фу легендата успява да пусне корените си и и да се превърне в световноизвестен майстор на бойните изкуства, било именно Хонг конг. Робърт, пояснява, че от обещаващо дете звезда до последвалото му израстване като като боец, Брус Лий смятал Хонг Конг за своя родина. Доказателство за това са пръснатите из целия град статуи, музеи и експозиции, свързани с детството и кариерата му.
Жизненият път и житейската му философия се основавали на ин и ян
Като юноша, Лий отстоявал себе си на улицата, което дори довело до изключване от училище заради кавгаджийските му прови. Но от друга страна бил и страхотен ча-ча таньор. И докато умеел да се съревновава със въображаем противник в лицето на дървена дъска, писането на поезия също му се отдавало.
Въппреки че е познат като филмова звезда и като първият „азиатски супергерой“, истинското призвание на Брус Лий било това на майстор на бойните изкуства. Авторът на книгата „The Tao of Bruce Lee”, Дейвис Милър смята, че Лий е бил най-забележителният майстор на източните бойни изкуства, преди смъртта да го връхлети.
Самият Лий се впуснал в света на кунг фу доста късно – на 13-годишна възраст. Баща му го насърчавал да започне с южнокитайският стил винг-чунг – техника от пестеливи, но ефективни движения в близък бой. Скоро младежът се забъркал с уличните банди на Хонг Конг. Владеенето на кунг фу можело не само да изгради желязна дисциплина у него, но и да му помогне при самозащита. Не е случйно, че неговият учител, Ип Кай Ман, който бил негов наставник, се превърнал в централна фигура в редица филми и документални материали, свързани с Лий.
Стилът Винг-чун, който Ип Ман преподавал, се основавал на разбирането за следване и реагиране на атаките на опонента, вместо агресивното му подчиняване. Точно това оставило огромен отпечатък върху бойната философия на Лий, който се стремял да бъде плавен и постоянен като водата.
В същото време Лий се стремял да пробие като актьор в Хонг Конг
До 18-годишната си възраст взел участие в над 20 филма, разбира се не без помощта на баща си, който сам бил актьор с добра репутация в телевизионната гилдия. В началото ролите, които Лий получавал били тези на уличен хлапак и гамен, но във филма The Kid (1950), в който взел участие заедно с баща си и в Infancy (1951), бъдещата звезда бил посочен от критиците като „гениално дете актьор“. По всичко изглеждало, че го очаквала успешна и пълноцена телевизионна и кино кариера в Хонг Конг.
Но всичко се променило, когато Лий навършил 18. Родителите на Лий го изпратили обратнов САЩ, за да завърши училище. Там той създал и надградил свой кунг фу стил – джийт кун до, който се определя като предшественик на движението смесени бойни изкуства. По това време Лий обучил Чък Норис и други бъдещи звезди на Холивуд. Той продължил да се занимава с актьорската игра, но главните роли непрекъсното му се изплъзвали. Затова през 1971 година решил да се върне обратно в Хонг Конг, за да участва във филми, с които да впечатли по някакъв начин продуцентите от Холивуд. И точно тогава, обратно в Хонг Конг, легендата Брус Лий започнала да оживява.
Серия от блокбастъри като „Големият шеф“ (1971), „Юмрукът на яростта“ (1972), “Пътят на дракона“ (1972), “Дракона идва” (1973) и „Смъртоносна игра“ (1978) помели киносалоните. Точно тези шедьоври успели да покажат на света не само майстроството му като боец, но и се превърнали в негови визитни картички. Никога до преди това светът не бил виждал такива експлозивни и драматични бойни техники на екран.
Самият Брус Лий осъзнавал колко ярко блестяла звездата му и мечтаел за това отдавна
Още преди премиерата на “Дракона идва“ бил включен в програмата на безброй телевизионни предавания и водел преговори за анимационен сериал и собствена модна линия.
Лий умира в Хонг Конг на 20-ти юли 1973 година, изпадайки в кома вследствие на проведено лечение срещу главоболи, но някои твърдят, че топлинен удар се оказал фатален за живота му. Докато вече бил суперзвезда в Хонг Конг, смъртта му го направила икона в световен мащаб за следващите поколения. Едно е сигурно – никой не може да оспори, че той оказал влияние върху филмите с бойни изкуства, както и че, звездата му изгряла именно там, в Хонг Конг.