Как една напълно унищожена фреска спаси испански град от бедността?
Осемдесет и три годишната Сесилия Хименес е имала единствено и нищо друго освен добри намерения, когато решава да обърне внимание на влошаващата се фреска на Исус Христос, нарисувана по стените на църквата “Светилището на Милосърдието” в малкия испански град Борха. Фреската, носеща името “Ecce Homo” (“Ето човекът”), е създадена от испанския художник Елиас Гарсия Мартинес през 1930 г. и макар творбата да не е от огромно “артистично значение” според преобладаващото мнение на пресата и специалистите, които изявяват мнение, че “Мартинес е не е велик художник, а неговата картина “Ecce Homo” не е “шедьовър”, то фреската все пак има голяма сантиментална стойност за местната общност.
Именно това е причината, която вдъхновява Сесилия Хименес да грабне четките и боите, когато оригиналната боя на стенописа започна да се олющва. Дамата, която не е имала официално обучение, се е погрижила да се възстанови блясъка на едно изключително увредено произведение на изкуството.
Е, внасяйки свой собствен почерк в картината
Сесилия Хименес започва постепенно да възстановява цветовете на картината. Това се случва със знанието на енорийския свещеник и на църковните служители. Един ден обаче всичко се променя. През лятото на 2012 г., Сесилия решава, че творбата се нуждае от основна реставрация. По средата на “реставрация”, Хименес отишла на почивка, защото работата ѝ отнемала повече време, отколкото очаквала. Тя възнамерявала да завърши реставрацията на фреската, когато се върне от ваканцията си, но за добро или лошо тя никога не получила шанса да я завърши.
До момента, в който тя се завърнала в града, местните свещеници вече били открили катастрофалните ѝ опити да реставрира фреската и работата на Хименес се превърна в глобален повод за смях. Несполучливият опит за реставрация се превърна в хит в интернет, вдъхновявайки миймчета и вицове. Журналистите оприличиха реставрирания образ на Исус Христос на героя на Роуън Аткинсън Мистър Бийн. Някои споделиха, че фреската сега им прилича на размазан картоф, други на маймуна, трети на огромно мазно петно…
Хименес се чувствала толкова унижена, че плачела с дни и отказвала да яде
В крайна сметка дамата отишла при психиатър и започнала лечение с медикаменти. В един момент наследниците на художника Елиас Гарсия Мартинес заплашваха да съдят Хименес за унищожаването на картината, но за нейно огромно щастие иск така и не последва.
Сега, поради странните приумици и обрати на съдбата, малкото градче Борха изведнъж се озова на международната туристическа карта. Всяка година десетки хиляди любопитни посетители с гротескно чувство за хумор идват от далечните краища на света, за да видят със собствените си очи трагичното фиаско и да накупят сувенири като чаши и тениска, върху които е отпечатана “новата и подобрена ” версия на “Ecce Homo”.
Сесилия Хименес, която доскоро беше осмивана и жертва на множество подигравки е вече местна знаменитост
Хората я разпознават по улиците и викат: “Това е Сесилия! Това е Сесилия! Тя дори има право на четиридесет и девет процента от постъпленията, произтичащи от продажбите на сувенири. Останалите отиват в семейство Мартинес.
Сесилия Хименес може и да не е успяла да възстанови фреската по най-добрия начин, но успя да възстанови богатството на града. Притокът на туристи помогна за стабилизирането на икономиката на Борха, която се олюляваше в опустошителната рецесия,от която останалата част от Испания също страдала през последните няколко години.
Както се казва – “Неведоми са пътищата Божии”. Едно бедствие сякаш наистина може да се превърне в чудо.