Джани Версаче – модно дефиле и лекция в негова памет бяха показани в София
Хората, които следят постиженията на висшата мода и днес на са престанали да си задават въпроси
Кой и защо отне живата на Джани Версаче? Дали творецът е предчувстгвал своята гибел? Кое ни кара и днес да си спомняме за неговия бурен живот и постижения?
Това, че българската публика цени висшата мода и постиженията на Джани Версаче най-добре се видя на вечерта IN MEMORIAM (в памет) на този моден дизайнер.
Избраната зала за възпоменателната вечер, посветена на удивителното дело в областта на дизайна на дамския костюм, както и на нелепата му смърт, бе тясна да побере всички, които пожелаха да чуят лекцията и да видят мултимедийната презенация на проф. Любомир Стойков. Администрацията на зданието спешно нареди допълнителни редове от кресла за да могат всички дошли да седнат и да се чувстват удобно. Поводът за събирането на публиката беше 20-годишнината от нелепия случай, който постави точка на творческата кариера на Версаче.
Дизайнерът бе застрелян от серийния убиец Андрю Кунанън
Злодейският акт свава буквално на броени метри от входа на вилата на твореца, разположена на крайбрежния булевард „Окшън драйв“, Маями, щата Флорида. Дори днес, когато отдавна е стихнал ажиотажът около злокобните изстрели, а убиецът и жертвата не са на този свят, не преставаме да си задаваме въпросите – кой и защо отне живота на твореца, можеше ли да бъде предотвратен този злодейски акт, доколко случващото се около нас може да ни подскаже за трагедиите, които могат да се покосят всеки. На тези и още много други въпроси, зададени от публиката, професор Стойков даде изчерпатерлен отговор, който при това бе прекрасно илюстриран от последвалото след лекцията модно дефиле.
Но преди гостите да се отправят към лекционната зала и да заемат предназначените за тях места бе проведена фотосесия на която половин дузина видни столични фотографи – отдавна доказали се майстори на блендата и обектива – заснеха за архива на Академията за мода моделите и модните облекла, които смайваха както познавачи, така и обикновени зрители не само със безпогрешност на шева и финес накройката, но и с това, че всеки един модел бе инспириран от произведения на всепризнатия гуру на откутюр – погледнато отблизо си личеше, че мимолетността на модата обединява много индустрии и заедно с въздуха, храната и напитките е най-близо до тялото човека.
След фотосесията, продължила близо час, започна и дългоочакваната лекция. Професор Стойков представи гостите, уважили събитието, а също така и участващите в него. Думата бе дадена на Луиджина Педи – Директор на Италианския културен институт в София. Тя благодари за поканата, приветства участниците и сподели личните си впечатления от съвместната си работа с проф. Стойков.
Професор Стойков и Луиджина Педи, която сподели в началото на вечерта:
„Джани Версаче, който е известен в целия свят, не е само мода, но и начин да изживееш съвремието. Версаче къса с традициите и носи иновация в традицията. Особено благодарна съм на проф. Стойков за инициативата му да организира тази вечер в памет на Джани Версаче и в качеството си на председател на „Академията за мода“ да даде възможност на своите студенти да изразят усещането и отношението си към Джани Версаче. Имам честта да познавам и ценя проф. Стойков като един голям познавач на модата и съм благодарна за това, че дава възможност на толкова млади хора не само да се докоснат до света на модата, но и да реализират своите идеи.“
За началото на лекцията ще цитирам думите, които професорът каза за Версаче: „Изкуството на Джани Версаче не може да бъде разбрано, ако не се вземат предвид както перфектността и виртуозността на изпълнението му – подчертава авторът, – така и богатството, и разкошът на неговия стил. Бароковата доза красота и елегантност на неговото изкуство го привилегирова като дизайнер на лукса, цветовото пиршество и несвенливия сексапил. Джани Версаче завинаги остава дизайнерът на цветовете, пъстрите шарки и младежката разкрепостеност!“– допълва той.
Най-ценното за всички присъстващи бе това да чуят автентичните му спомени, свързани с тези трагични събития, случили се преди 20 години
Публиката с неподправен интерес изгледа и аудиовизуалния файл – репортаж от ония далечни времена, който професорът е могъл да направи на мястото на събитието, само девет дни след случването му. Този репортаж позволи на всички да се потопят във времето и да почувстват дъха на онази епоха, която ще запомним главно с годините около края на ХХ и началото на ХХІ век.
След това с помощта на уникални статични кадри пред аудиторията бе разкрита биографията на твореца – като се почне от най-ранните му години, прекарани в шивашкото ателие на майка му, обучението и стажантските години в различни фирми. Особена възбуда сред слушателите предизвика разказът на професор Стойков за срещата между него и брата на майстора на дамската висша мода – Санто Версаче, за разговорите, които е водил с него и най-важното за това с какъв пиетет фамилията пази, продължава и развива успешно делото на Джани с днешна дата. Бяха припомнени и ония наглед съвсем простички правила, които творецът казва за модното изкуство, но които реално погледнато никак не е лесно да бъдат спазени, особено от днешните модни адепти, препоръчващи „модни революции“ във всичко. Особеното майсторство на лектора беше и в това да внесе свежа нота, която да държи будно вниманието на присъстващите.
Като хумористичен акцент прозвуча неговото изявление, че той в гардероба си няма нищо „от Версаче“ но затова пък парфюмът, който е употребил преди лекцията също носи бренда „Версаче“ и шеговитият му въпрос „Усеща ли се, нали?“. Това бе плавният преход към личния разказ на Йордана Димитрова (носителка на титлата „Мис България“ за 2012 г.) която сподели каво е да искаш да имаш „Версаче“ и какво е да го придобиеш“. Във погледите на дамската половина можеше да се прочете възхищение от оригиналната чанта “Версаче“, която бе показана на аудиторията.
Тази мини демонстрация пък бе своеобразен преход към втората „черешка на тортата“ – модно ревю на дизайнерски костюми, инспирирани от многобройните колекции дамски облекла, които майсторът е създавал през годините. Това беше разкош за погледа на мъжете и енциклопедия от идеи за дамската част от присъстващите, както и за въздишки от двете страни. Тук професор Стойков влезе във втората си роля – човек, който не само има теоретични рефлексии и научни трудове, свързани с въпросите на модата, но познава издъно и нейните практически аспекти. Кратко, ясно и синтетично той разясняваше на екзалтиратната от видяното публика имената и фамилиите на моделите, авторите дизайнери, както и основните материи, цветове, обеми и прочее тънкости на демонстрираните модни облекла – беше не само емоционално, но и информационно познавателно, особено за ония, които не са толкова навътре в модния бранш. Накрая разгорещените страсти бяха охладени с фирмени коктейли.
За наслада на душата
За да завърша този репортаж от мястото на лекцията и ревюто ще кажа, че и аз там бях, „мед ядох, вино пих“ и всичко, което видях и чух сега с вас споделих.
Автор: д-р Юлиан Митев, изкуствовед