Да нарушаваш закона, чрез фотографията
В различните държави по света съществуват хиляди остарели, ненужни, забавни и абсурдни закони, които някак си са успели да се промъкнат през вековете без да бъдат променяни. Макар почти никой да не знае за тяхното съществуване – нито полицаите, които трябва да контролират обществения ред, нито съдиите, които би трябвало да осъждат престъпилите закона, нито обикновените хора, тези закони все пак съществуват и теоритично всеки, който ги нарушава подлежи на санкции. Определено, поради културните, исторически, географски и икономически различния между отделните щати в САЩ, тази страна е една от държавите с най-абсурдни и нелепи закони, които макар и вече да не бъдат причина за проблеми с полицията и властите, все пак, поне теоритични, са все още в сила.
В щата Невада например е незаконно…поставянето на американския флаг върху и в сапун
В Джорджия пък е забранено да бъдат организирани почерпки и пикници в гробищните паркове. В законовата рамка в Кънектикът изрично се посочва, че киселите краставички трябва да отскачат, когато се докоснат до повърхността при падане, за да бъде официално признати за кисели краставички. В Луизиана законотворците са сметнали за необходимо изричното посочване, че е незаконно да си правиш гаргара публично място. Вероятно всички жители и гости на щата са благодарни на този закон, който би трябвало да бъде неписано правило във всяка държава по света.
Това са само някои от забавните и куриозни все още съществуващи закони, които вероятно са предизвикали интереса на фотографката Оливия Локър и нейният проект “Аз се борих със закона” (създаден в периода 2013-2016), и за които www.artsy.net разказват. Идеята на необичайната ѝ фотографска серия е да демонстрира визуално 50 от най-странните и абсурдни закони в Съединените американски щати. Някои от тях са нелепи, други причудливо, а трети възхитително необичайни.
Тези снимки обаче поставя и някои сериозни въпроси: Откъде идват тези закони и защо са създадени изобщо? Как е възможно те да са все още част от законовата рамка в една от най-богатите държави и истина ли е, че бихте могли да бъдете подложени на реални санкции, ако нарушите тези архаични забрани?
Локър споделя, че започва да размишлява върху тези “забавни глупости” през 2012 г.:
“Една нощ моят приятел съвсем между другото отбеляза, че е незаконно да прибирам фнийка със сладолед в задния си джоб, ако живея в Алабама. Този случаен факт не спря да занимава съзнанието ми дълго след онази вечер.”
Всъщност Локър не успява да изкара идеята от главата си в продължение на цяла година. “В тази закони и истории имаше нещо толкова особено, забавно и в същото време, с потенциал за визуално представяне -отбелязва тя. И когато една идея ме преследва достатъчно дълго време, обикновено я превръщам в работа.”
Любопитна да научи повече за забавната, но съществуваща забрана за прибиране на сладолед в задния джоб, фотографката Оливия Локър, както биха направили и повечето модерни хора, започна проучването си в интернет. Едва ли ѝ е било лесно да намери информация за произхода на този закон, но след известно време и много сериозно проучване тя научава, че нейният приятел всъщност е бил в грешка. Според нейните изследвания, не е незаконно да носиш сладолед във фунийка в панталоните си в Алабама, но всъщност е отвъд границите на закона в Кентъки и Джорджия. Легендата, която се опитва да обясни закона разказва, че в началото на по-миналия век крадците на коне често поставяли сладоледи във фунийки в задните си джобове, за да примамят животните далеч от собствениците и да ги откраднат. Именно това мотивирало властите да създадат този изключително нужен към онзи момент закон, който обаче някак си е бил подминаван в продължение на два века, оставяйки актуален и до днес.
Начинът, по който този закон успява да надвие времето очаровал Оливия Локър
Тя започнала да се чуди дали съществуват други подобни архаични закони, които са били създадени, заради явления или проблеми, които са били ключови за спазването на реда преди десетилетия или столетия, а днес звучат повече от забавно.
“Идеята да открия повече подобни закони ме обсеби”
Проектът “Аз се борих със закона”, който представлява, както фотографска изложба, така и издадена книга, разказва за 50 от тези невероятни закони – по един от всеки американски щат. Фотографката е правила своето проучване основно в интернет, в уеб сайтове като dumblaws.com, както и в няколко книги – двете най-основни, върху които Оливия Локър изгражда проекта си са Scholastic: Crazy Laws (изд.1979 г.) и More Crazy Laws (изд. 1992 г. ) от автора Дик Хаймън.
В “Аз се борих със закона”, авторката пресъздава визуално някои от най-куриозните закони в историята на страната – някои от тях са все още актуални, други са отменени и коригирани съвсем наското, трети никога не са били приемани, но са били съвсем близо, а други пък разказват за някои градски легенди и митове. Всяка снимка се старае да преддстави абсурдната забрана семпло и категорично ясно.
Една от фотографиите представя легнал в плувен басейн мъж, който едновременно с това се опитва и да кара…колело?! Мъжът носи плувна шапка, очила и бански костюм, опитвайки се сякаш да задвижи своя велосипед, но всъщност потъвайки.
Заглавието, което придружава фотографията, гласи: “В Калифорния никой не може да кара велосипед в плувен басейн.”
Друга снимка показва жена, която сваля горнището си, показвайки гърдите си пред величествен портрет на бившия президент на САЩ Дуайт Айзенхауер. Текстът под фотографията разкрива произхода на смисъла на снимката: “В Охайо е незаконно да се събличаш пред портрет на мъж.”
Друга фотография разкрива историята на закон в Делалуер, който забранява да се консумира парфюм. На снимката се вижда жена, която екзалтирано изсипва в устата си течност от шишенце за парфюм. В някои райони на Русия е логично да бъде въведена подобна забрана, имайки предвид сериозният брой смъртни случаи, които се случват всяка година в Руската федерация в следствие на натравяне с парфюми, одеколони и подобни козметични продукти.
Този нетипичен и любопитен фотографски проект също така отразява начина, по който архаичните, абсурдни и очевидно остарели закони все още продължават да оцеляват в американското общество. И колко лесно е тези разпоредби да бъдат интерпретирани погрешно. Проектът на Оливия Локър подчертава тези абсурди, като ги превеждат на език, който всички ние можем да разберем: фотографията.
Всички снимки са собственост на I Fought the Law: Photographs by Olivia Locher of the Strangest Laws from Each of the 50 States, издадена от Chronicle Books 2017.