Българска графика е изложена в най-престижния музей за графикa в Китай
Изложба на българска графика бе изложена в най-престижния музей в Китай и посрещната с огромен интерес от експерти и публика, разказва „Дневник“. Става въпрос за музея China Printmaking Museum, който е най-престижния за графики в Китай и най-големият за това изкуство в света. Освен това изложбата е и първата групово представителна на чужда държава в този музей. Куратор на изложбата е българския художник Велико Маринчевски, който е бил поканен от ръководството на музея, за да селектира творбите.
Маринчевски е бил поканен милата година за самостоятелна изложба. Тя минала толкова добре, че от управата поискали да направят изложба на графики от цяла България и той да подбере творбите. Така били избрани творби на 10 автори от различно поколение и различни стилове. Сред авторите има много известни художници, доказали се през 70-те и 80-те години като Стоян Цанев, Иван Нинов, Христо Кърджилов, но и млади художници от 90-те до днес – Димо Колибаров, Йохан Йотов, Румен Нечев, Юлиян Йорданов, Петър Великов, Тодор Овчаров.
Техниките използвани в творбите са класическите офорт, акватинта, суха игла, литография, както и смесена техника – колаграфия с висок печат, лито-офсет, разказва. Стиловете се отличават с индивидуалност, а тематичността е фигурално, знаци, абстракция, илюзорно, но и реалното. Общо творбите са 77 на брой като цялата изложба е била харесана от управата и ще влезе за постоянно в музея.
„Това е благодарение на силната подкрепа и поканата на директора и куратор на Музея г-н Ли Канг – ценител, меценат, блестящ график, човек с визия за развитието на графичното изкуство. Всичко става благодарение на всеотдайната и професионална работа на директора на международния отдел на музея г-н Джао Джиачун“, разказва Велико Маринчевски.
Снимки: Велико Маринчевски