Добре дошли в ArtGallery!

Blog Post

Барселона – градът, в който боклукът се превръща в изкуство

Търкалящият се по асфалта прокъсан маркуч, няколко бурканчета и стара тръба могат да се превърнат във фантастично осветление. С малко фантазия контейнер за строителни отпадъци се преобразява в плаващ в океана кит. Изхвърленият стар диван заживява нов живот, като се превръща в умилително лице, а счупената стоманена врата – в зебра.

Не само артисти и художници, но и обикновени хора с въображение и творческа натура сътворяват чудеса от ненужни вещи и отпадъци в града на непрестанната фиеста – Барселона.

Изкуството – това е боклук

„Изкуството – това е боклук” – така се нарича книгата на испанския художник Франциско де Пахаро. Без преувеличения той създава нов вид изкуство, за което не е нужно нищо повече от въображение, бои и … отпадъци.

„За мен Барселона е раят на боклуците” – споделя Франциско. В момента твори в галерията Base Elements, разположена в Готическия квартал на каталунската столица. Там често съвременните испански творци излагат своите произведения. Стойността на една от картините на Франциско де Пахаро е 3200 евро, но той разказва, че невинаги е заработвал толкова пари. Парадоксът е, че именно недостигът на средства го прави знаменит.

„Винаги съм рисувал картини – в стила на нещо между Дали и Пикасо, но рядко продавах нещо. Преди десет години Испания изпадна в икономическа криза и това категорично се отрази и на изкуството – картините ми почти не се продаваха. Не можех да се издържам с творчество и започнах работа като сервитьор” – спомня си художникът. Съвсем загубил надежда, че ще може отново да се посвети само на изкуството.

Публикувахте от Art is Trash – Francisco de Pajaro в Четвъртък, 31 август 2017 г.

Съдбата му обаче се променила с едно позвъняване. Познат на Франциско работел над собствен проект и предложил на твореца да го снима как рисува. „Отидох в дома му, но там разбира се не беше студио, всичко беше подредено и приветливо. Къде да рисувам?” – попитах аз. Моят приятел предложи да рисувам върху мебели, които после можем да изхвърлим. Но аз в крайна сметка реших да изнесем мебели на улицата и там да рисувам. Така и направих”, казва с усмивка творецът. По пътя към вкъщи забелязал, че по улиците на Барселона има много смет, на която никой не обръща внимание.

„Изведнъж всичко ми се изясни – икономическа криза, забрана от властите да се рисуват графити, творбите ми не се купуваха и така реших да рисувам чрез боклука” – добавя Франциско. За него такъв вид творчество преди всичко е социален протест – против недостигът на средства, безработицата, икономическата криза, политиката, обществото. Така се ражда неговото улично изкуство от боклуци.

Недоволството – неизчерпаем източник на вдъхновение

Отначало му се струва тежко да работи на улицата. „Искаше ми се обаче да изразя себе си и недоволството ми беше неизчерпаем източник на вдъхновение. Такова творчество отговаряше и чисто прагматично на ситуацията – в малката ми квартира нямаше място за картини, а на улицата имаш пълна свобода”, казва художникът. Свободата на творчеството му обаче се нарушава често от полицията. Но и това се оказва плюс – Франциско се научава да работи много бързо. Буквално за минути създава поредното произведение.

Франциско започва да показва творенията си в социалните мрежи, които според думите му са се превърнали в неговите онлайн галерии. И интересът на хората към произведенията му расте лавинообразно. За три години и половина става знаменитост. Заминава за осем месеца в Лондон, където твори сред боклуците и след това продава много неща на организирана изложба. Следват пътешествия в Ню Йорк, Чикаго, Сан Франциско, Лос Анджелис, Дубай, Пекин. „Артистът трябва да пътува, да търси вдъхновение. Освен това във всяка страна, във всеки град боклукът е уникален и различен”, споделя Пахаро. Той смята да напише втора книга, този път за необикновения си пробив в изкуството.

„Моето мото е, че не трябва да се твори заради пари или слава”, добавя първият в Европа художник на този вид „изкуство от смет”.

Втори живот за непотребните продукти и вещи

По улиците на Барселона често се организират кампании за даване на втори живот на вещите, за подпомагане на екологичното равновесие и на борбата с разхищението на храна.

Например организацията „Да получим полза от плодовете” всяка седмица отваря щанд с плодове и зеленчуци на един от пазарите в Барселона и поставя там велосипед. Посетителите могат да повъртят педалите на стационарното колело, защото вместо да се движат, те произвеждат сок. „На пазара винаги се изхвърлят продукти с лош търговски вид или започнали да загниват. Когато се изрежат и измият обаче, те са чудесни за сок. Защо е нужно тогава да се изхвърлят годни за употреба продукти? Целта ни е да научим хората да се отнасят по-отговорно към храната, на фона на глада по света”, смята санитарният инспектор Дани Хименес, който в свободното си време помага на организацията.

Платформата работи както с жители на Каталуния, така и със собственици на компании за производство, доставка и продажба на плодове и зеленчуци, както и с властите, за да подобри използването на годна за консумация храна, която иначе би отишла на боклука.

Инсталация, посветена на проблемите с екологичното равновесие в природата в Центъра за дизайн в Барселона.

Мобилно приложение помага в борбата с разхищението на храна

Двама младежи от Барселона създават първото по рода си мобилно приложение в Испания „We save eat” – „Ние пазим храната”. От пускането на платформата през септември миналата година до момента, тя е свалена и инсталирана на 24 000 мобилни телефона. Чрез приложението ресторантите съобщават за промо-акции – намаляват стойността на храната, която в края на вечерта виждат, че ще им остане. „Ето например в този кокетен ресторант в Барселона можете да поръчате основно, док и питка фокача за три евро”, обяснява една от създателките на приложението Ева Хорхе.

В програмата участват 150 фирми – основно базирани в Барселона, но вече има и ресторанти и заведения за хранене от Мадрид, Севиля и Сарагоса. Ева признава, че далеч не всички ресторанти се интересуват от такъв тип сътрудничество. „Коментират, че те нямат оставаща храна, но това е лъжа. Може да не са много, но остатъци винаги има. При положение, че по света има толкова гладни хора, не разбирам защо още предпочитат да изхвърлят годна храна”, недоумява Ева.

Стара текстилна фабрика става център за изкуство

И накрая на нашата разходка сред боклуците на Барселона, ще ви покажем как една изоставена текстилна фабрика заживява втори живот, но като галерия. В нея често се организира фиеста под името „Въстанието на вещите”. Участниците в празника носят износени тениски, от които се изгражда инсталация, правят конфети от стари списания, носят стари дискове на диджея, който разведрява обстановката с много музика и весели закачки. Фиестата се организира в центъра за изобразително изкуство  HANGAR, бивша текстилна фабрика от края на XIX век.

„Въстанието на вещите” е едно от десетките събития, които се провеждат традиционно и по време на седмицата на дизайна в Барселона Barcelona Design Week. „Лозунгът й тази година беше „Преоцени” – тоест да придадеш ценност на вещите, за които сме забравили. Става дума за всичко – и за вещи, и за храна, и за емоции, които ни правят щастливи, но сме забравили в забързаността на ежедневието” – обяснява Изабел Роч, генерален директор на Центъра за дизайн в Барселона.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Posts

Историята на най-красивата млекарница в света

Магазинът за млечни продукти „Пфунд“ (нем. Pfunds Molkerei) е най-красивата млекарница в света според

Нан Мадол – руините в Микронезия, вдъхновили писателя Лъвкрафт

На далечен остров в екзотичната Микронезия се крият руините на някогашен каменен град. Там,

Най-красивата и футуристична библиотека в света

Възможно е вече да сте чували за световната архитектурна компания от Холандия MVRDV, чийто

Експлозия от цветове: пищните камиони на Пакистан

Камионите в Пакистан са като никои други по света. От шофьорската кабина до задната

Abstract Aerial Art: спиращи дъха снимки от птичи поглед

Да зърнеш от високо е мечта, която преследва всеки човек от детството му. Аерофотографията

„Алеята на вождовете“ – подводният музей-машина на времето в Тарханкут

Тарханкут – това не е име на планина в Средна Азия или древен град-наследство

Зловещи и съблазнителни: как се е появил митът за съществуването на русалките

Кой не е чувал за „Малката русалка“ – завладяващата приказка на Ханс Кристиан Андерсен,

Фотогалерия – как производителите в Гана отглеждат какао за шоколада, който ядем?

Днес сме приготвили една изключителна фотогалерия, която ще разкрие пред вас как изглеждат фермите

Ар Нуво: Движението в изкуството, което властва в края на 19-и и началото на 20-и вeк

Ар Нуво е стил в изкуството и архитектурата, популярен между 1890-те и началото на

Увлекателна анимация показва как Версайският дворец се е променил в течение на 400 години

Франция е една от най-посещаваните страни в света и несъмнено прочутият Версайски дворец е

За първи път: революционните 100% рециклиращи се маратонки на Adidas

След като през 2016 година германската компания Adidas обяви, че си е поставила за

Мумифицирането: Въпроси и отговори за древния египетски ритуал за съхраняване на мъртвите

Египетските мумии изумяват хората по целия свят. След като в края на 19-и и

Как манията ни да правим снимки се превръща в заплаха за спомените ни

Няма нищо по-хубаво от изобретяването на фотоапарата. Любими, омразни, скъпоценни – всички имаме запомнящи

Какво се случи с хипи движението и защо изчезна от радара на историята?

Хипи движението е романтичен спомен за отминали времена. Хипарството, както още се нарича, е

Червената стена – архитектурния шедьовър на брега на Средиземноморието

Този новаторски постмодерен жилищен комплекс е емблема на крайбрежието на курортния град Калп, Испания.

Кое родното място на джаза?

Джазът е много популярен музикален жанр, който възниква в чернокожите американски общности в Ню

Къде историците смятат, че се е зародил Ренесансът?

Ренесансът е епоха на европейско културно, икономическо, политическо и художествено възраждане, което се простира между

Как Хонг Конг превърна Брус Лий в най-великия майстор на бойните изкуства

Брус Лий – само произнасянето на името му предизвика спомени за виртуозни удари и

Защо изчезнаха романтичните филми?

Неусетно или не романтичните филми станаха застрашен вид. Дали това е защото Холивуд не

3D модел на разтопяваща се снежинка – на кого и защо му трябва

Не и на дядо Коледа. Когато става дума за снежинките и интереса към тях, първото

5 изобретения от Италианския Ренесанс, които днес ползваме

Ренесансът (1300-1600 г.) е възход не само на изкуството и литературата в Европа, но

Индиана Джоунс на изкуството откри рядък артефакт

Мъжът с прякор „Индиана Джоунс в света на изкуството“ доказа за пореден път прозвището

Да превърнеш стара телефонна кабина в уютна публична библиотека

Култовите червени телефонни кабини, които всички познаваме, и които могат да бъдат открити в

5-те най-красиви акведукта в Римската империя, превърнали се в символ на красотата в архитектурата

Акведуктът е изкуствен канал, използван за транспортиране на вода от отдалечен източник до конкретно

Планетата ни като изкуство: Най-красивите сателитни снимки на Земята

Родената като съвместен проект между НАСА и Геологическа топографска служба на САЩ, програмата Landsat

Раят на цветята в Hitachi Seaside Park в Япония

Паркът Hitachi Seaside, намиращ се в Хитачинака, префектура Ибараки, Япония, до плажа Аджигаура ,

Необикновената красота на най-странният “кораб” в света – RP FLIP

Американската служба за морски изследвания притежава един пример за изключително странно океанографско оборудване. То

Могат ли хиляди дъвкани и изхвърлени дъвки да бъдат изкуство?

Ако сте гнусливи или лесно започва да ви се гади, може би е добра

Тайчунг – градът-произведение на изкуството в Тайван

Скрито в един от ъглите на големия град Тайчунг в Тайван, съществува едно малко

3D изложби на картини позволяват на слепи хора да се докоснат до шедьоврите на изобразителното изкуство

Музеят Прадо в Мадрид беше първият световен музей, който се насочи към изграждането на

Срещу 10 долара на вечер може да отседнете в реално копие на стаята на Винсент Ван Гог

The Art Institute в Чикаго е създал реплика в реален мащаб на известната спалня

Как един чистач основава музей, спасявайки 40 000 предмета от боклука?

Изключителното многообразие и богатсво от предмети може да накара челюстта ни да увисне. Молина

Уникални и забравени снимки от първата австралийска експедиция до Антарктида бяха намерени

През 1911 г. група учени и авантюристи заминават на първата австралийската експедицията, която се

Портретите, които показват как са изглеждали жителите на Египет преди 2000 г.

С помощта на изкуството понякога можем да научим как нашите предци са изглеждали, живели,

Светът почете паметта и наследството на Стивън Хокинг (галерия)

Светът изгуби еднa от най-ярките си звезди на 14 март 2018 г., когато Стивън

Възможно ли е един тир да бъде поле за изява на изкуството?

Повече от 40 години японските шофьори на камиони украсяват своите “работни места” (ако бихме

Фотография на “атом” спечели наградата “Научна фотография на годината”

Съветваме ви да си сложите очилата, за да се насладите на наградената фотография. Тя

Миниатюрен град Wunderland в Германия, който може да разгледате от вкъщи

Изложението “Miniatur Wunderland” e разположено в Хамбург, Германия и представлява една най-голямата железопътна линия

Кои са най-големите музеи, посветени на изкуството в света?

Музеите често предлагат широки и просторни пространства, които са повече от необходими за показването

Епохалната минималистична църква “Грюндвиг” в Копенхаген, Дания

В датската столица Копенхаген може да бъде посетена една от най-красивите и семпли църкви

Великите картини: Мистерията на „Момичето с перлената обица“

„Момичето с перлената обица“  е световноизвестна картина от 17-ти век, дело на нидерландския художник

Особената красота на автобусните спирки в Съветския съюз

Независимо дали сме почитатели на стила, който комунизма налага в изкуството, архитектурата и оформлението

Какво е да се родиш без лице? Рецензия на филма „Чудо“

Във филма „Чудо“ персонажите Изабела Пулман, майка на Огъст и жена на Найт Пулман

Как една напълно унищожена фреска спаси испански град от бедността?

Осемдесет и три годишната Сесилия Хименес е имала единствено и нищо друго освен добри

Да поиграем на криеница с…Агата Кристи

Най-новата екранизация на романа на Агата Кристи „Убийство в „Ориент експрес“ е мащабна продукция

Картина на Леонардо да Винчи беше продадена за рекордните $450.3 милиона

Съвсем наскоро ви разказахме историята на една забравена, но гениална картина на великия Леонардо

Новият „Лувър в Абу Даби“ – френски шик и източно великолепие

Просто да не поварва човек на очите си, когато чете новината за появата на

Вижте как прах и мръсотия от 200-годишна картина биват изчистени (видео)

Търговецът на картини и художествено изкуство, автор и водещ на Би Би Си Филип

Арт-дилърът Ив Бувие се избави от безмитните си пристанищни складове

Ив Бувие продаде своята империя от складове със свободен митнически режим. Компанията Natural Le

„Демонът на революцията“ от 1917 г. я прави с германски пари

Обективният прочит на историята е нужен на всички, но на болшевиките техния им е

Сюрреалистичното ръководство за вино на Салвадор Дали беше преиздадено за първи път от 40 години (галерия)

Последно публикувано през 1978 г., “The Wines of Gala” е ексцентричен справочник, създаден от

Sotheby’s се напряга да завладее руския пазар отвътре

Санкциите са си санкции, а печалбата – печалба. И храбрец, в областта на търговията

Обич и омраза за филма „Матилда“, разказващ за последния руски император – Николай ІІ

На калпавата ракета обикновено ѝ пречи Космосът, на калпавия политик – творецът. Тази сентенция

Кои TV сериали ще гледа светът през 2018-та и 2019-та година на XXI в.

В Кан се откри тазгодишният фестивал (и панаир) Mipcom, на който се показват най-перспективните

Световноизвестните картини, които са имали свои тайни в продължение на векове (част 1)

Макар и да е трудно да си го представим от гледната точката на модерността

Фотограф прекара цяла вечност в музея в очакване на посетителите да се съчетаят с произведения на изкуството

Повечето от нас са били отегчени поне веднъж в нашия живот, стоейки в музей,

Превръща ли се този африкански град в нов световен културен център?

Поради различни политически, социални и исторически причини изкуството остава дълго време на заден план

Имате шанс да си купите картина на Леонардо да Винчи “само” за $100 млн.

Възбудата и очакване бяха изпълнили въздуха в офиса на британската аукционна къща Кристис в Ню

„Блейд Рънър 2049“ – потенциална класика, която да гледате

 „Блейд Рънър 2049“ е тук. Когато прави филм Дени Вилньов е един от малкото световни

Как автоматът Калашников завоюва света на изкуството

В Деня на оръжейника  в Москва тържествено бе открит паметник на Михаил Калашников, изпълнен от

Роман Бабичев: “Колекцията има свой собствен живот и аз не бих се наел да предскажа нейната съдба”

Колекционерът на руско изкуство Роман Бабичев от ХХ век разказва пред TANR как върви

Френски учени откриха скица на голата Мона Лиза, за която се вярва, че е дело на Леонардо да Винчи

Голата картина, която притежава удивителна прилика с, може би, най-известната картина в света –

Докоснете се до тайнствените скици и записки на Леонардо да Винчи

Какво знаете за Леонардо да Винчи? Той е нарисувал “Мона Лиза”! Можел е да пише

Как рекламната агенция Ogilvy дорисува световноизвестни портрети в цял ръст?

Фестивалът в Кан от 2017 г. приключи, a световната рекламна агенция Ogilvy Чикаго спечелиха

Изгубен преди 400 години шедьовър на Паул Рубенс беше открит и изложен в галерия

“Изгубен” портрет на фламандския художник Паул Рубенс беше открит след почти 400 години Една от

Едо Бертолио. “Жан-Мишел Баскиа в шлем за ижгра на американски футбол. 1981 г.“ (фрагмент). Photo: © Edo Bertoglio, courtesy of Maripol. Artwork: © The Estate of Jean-Michel Basquiat. Licensed by Artestar, New York
Какво ще ни покажат световните художествени галерии през сезон 2017-2018?

Една от най-значителните прояви, с които се открива сезонът на художествените изложби в световните

„Туин Пийкс“ завърши – колко мило, колко жалко!?

Рядко, но се случва – дори и в Америка. Третият сезон успя убедително да

Тайвански музей дигитализира огромната си колекция от многовековно китайско изкуство

През 1948 г., сред хаоса на гражданската война в Китай, националистическите сили, борещи се

Богатите се надяват че с пари може и да се купи любов. Всеки за себе си преценява доколко са прави
„Треска за лалета” – цветен венец на зрителските изненади

Поговорката гласи: „Когато бог иска да накаже някого – прави го безумен“ Богатият бюргер кани

Директорът на Кинофестивала в Кан и Института “Братя Люмиер” Тиери Фремо (Thierry Frémaux)
Интервю с директора на Кинофестивала в Кан и Института “Братя Люмиер” Тиери Фремо

Най-важните за киното са качествените зрители Този човек е една от малкото живи легенди в

Грета Гарбо – с две участия „Любов“ от 1927 г. и „Анна Каренина“ през 1935 г.
„Анна Каренина“: от писателския ръкопис през режисьорския синопсис до големия екран

Според съобщенията на ежедневния печат у нас: „Над 5,5 милиона българи са гледали различни

Златосърмена бродерия по червен копринен бархет, украсен с позлата сребърен метален корсаж и медалион, изграждат не само външния вид на персонажа но и говорят за неговия статус
Кой бродира костюмите в „Игра на тронове“? (част 2)

      Натиснете тук, за да прочетете част 1 на нашия разказ. Друг архитект,

Костюмът на Аря Старк е украсен с апликация на бродирани ленти
Кой бродира костюмите в „Игра на тронове”? (част 1)

Да облечеш четири кралски двора и седем царства не е лесна работа Златовезана декоративна бродерия

Впечатляваща изложба, свързана с тракийското изкуство и култура, ви очаква в Казанлък

Изложбата „Археологически проучвания на тракийската култура в Казанлъшката долина” е експонирана на площад „Севтополис”

“Анабел 2: Сътворението” – когато куклата убива, как зрителят потръпва

Единственият човек в България, който може да даде компетентно мнение по съществото на този

Ето как изглежда филмовият капитан от специалните войски в отставка, който си търси работа в цивилното общество – в ролята Антонио Бандерас.
SЕCURITY („Нощен охранител“) – Екшън клишета под индиго

Режисьор на филма „Нощен охранител“ (Security) е Ален Дероше, който в своята творческa биoграфия

Скръб, смърт и тъга по поречието на „Ветровитата река“

Тейлър Шеридан показа, че от добър сценарист може да се получи и добър режисьор Когато

Картините разказват – за какво и на кого?! Мислите на колекционера Юрген Кьониг

Защо картините могат да разказват? Какво чуват хората когато видят картината? Доколко шумен може да бъде

Колекционерът Бернар Арно в интервю: „Нищо не продавам. Само събирам!“

БЕРНАР АРНО е име, известно на целия делови свят. Той е бизнесмен и колекционер, индустриалец

Награждаване на млади художници – БАЗА 2017- първа стъпка за признаване на професионални успехи

Наградата БАЗА за 2017 г. спечели  Мартина Вачева. В Софийска градска художествена галерия (СГХГ),

„Измамените“ на  София Копола – американската историята като костюм

Филмът на София Форд Копола  „Измамените“ (The Beguiled) печели награда на фестивала в Кан В

Изкуството преобразява къща, която предстои да бъде разрушена

Неговото име е Тайрон Райт. В артистичните среди обаче той е популярен с псевдонима

Скица на Доналд Тръмп бе продадена за 29 000 долара

Скица на гледката към Манхатън, нарисувана лично от настоящия президент на САЩ Доналд Тръмп,

Аржентинска артистка в Германия изгради реплика на Партенона от 100 000 забранени книги

Южноамериканската концептуална артистка Марта Мунихин представи последния си проект, който е изграден под формата

Продадоха първото селфи на Анди Уорхол за 6 милиона лири

Т.нар. “първо селфи” на Анди Уорхол бе разиграно на търг в Sotheby’s, Лондон. Изображението бе

5-годишното момиче Каси дари 750$, рисувайки страхотни галактики

Запознайте се с 5-годишната Каси, която е съумяла да почуства емоции и да предприеме

Разпродават арт колекцията на Рокфелер

Личната колекция на милиардера Дейвид Рокфелер, състояща се от близо 2000 произведения на изкуството,

Пясъчните фантазии на Тошихико Хосака

Тошихико Хосака започва да изработва пясъчни скулптури в художественото училище и използва плажове и

Да видиш картините на Пабло Пикасо в 3 измерения

Базираният в Пакистан цифров художник Омар Акил е огромен почитател на изкуството на Пабло