Барселона – градът, в който боклукът се превръща в изкуство
Търкалящият се по асфалта прокъсан маркуч, няколко бурканчета и стара тръба могат да се превърнат във фантастично осветление. С малко фантазия контейнер за строителни отпадъци се преобразява в плаващ в океана кит. Изхвърленият стар диван заживява нов живот, като се превръща в умилително лице, а счупената стоманена врата – в зебра.
Не само артисти и художници, но и обикновени хора с въображение и творческа натура сътворяват чудеса от ненужни вещи и отпадъци в града на непрестанната фиеста – Барселона.
Изкуството – това е боклук
„Изкуството – това е боклук” – така се нарича книгата на испанския художник Франциско де Пахаро. Без преувеличения той създава нов вид изкуство, за което не е нужно нищо повече от въображение, бои и … отпадъци.
„За мен Барселона е раят на боклуците” – споделя Франциско. В момента твори в галерията Base Elements, разположена в Готическия квартал на каталунската столица. Там често съвременните испански творци излагат своите произведения. Стойността на една от картините на Франциско де Пахаро е 3200 евро, но той разказва, че невинаги е заработвал толкова пари. Парадоксът е, че именно недостигът на средства го прави знаменит.
„Винаги съм рисувал картини – в стила на нещо между Дали и Пикасо, но рядко продавах нещо. Преди десет години Испания изпадна в икономическа криза и това категорично се отрази и на изкуството – картините ми почти не се продаваха. Не можех да се издържам с творчество и започнах работа като сервитьор” – спомня си художникът. Съвсем загубил надежда, че ще може отново да се посвети само на изкуството.
Публикувахте от Art is Trash – Francisco de Pajaro в Четвъртък, 31 август 2017 г.
Съдбата му обаче се променила с едно позвъняване. Познат на Франциско работел над собствен проект и предложил на твореца да го снима как рисува. „Отидох в дома му, но там разбира се не беше студио, всичко беше подредено и приветливо. Къде да рисувам?” – попитах аз. Моят приятел предложи да рисувам върху мебели, които после можем да изхвърлим. Но аз в крайна сметка реших да изнесем мебели на улицата и там да рисувам. Така и направих”, казва с усмивка творецът. По пътя към вкъщи забелязал, че по улиците на Барселона има много смет, на която никой не обръща внимание.
„Изведнъж всичко ми се изясни – икономическа криза, забрана от властите да се рисуват графити, творбите ми не се купуваха и така реших да рисувам чрез боклука” – добавя Франциско. За него такъв вид творчество преди всичко е социален протест – против недостигът на средства, безработицата, икономическата криза, политиката, обществото. Така се ражда неговото улично изкуство от боклуци.
Недоволството – неизчерпаем източник на вдъхновение
Отначало му се струва тежко да работи на улицата. „Искаше ми се обаче да изразя себе си и недоволството ми беше неизчерпаем източник на вдъхновение. Такова творчество отговаряше и чисто прагматично на ситуацията – в малката ми квартира нямаше място за картини, а на улицата имаш пълна свобода”, казва художникът. Свободата на творчеството му обаче се нарушава често от полицията. Но и това се оказва плюс – Франциско се научава да работи много бързо. Буквално за минути създава поредното произведение.
Франциско започва да показва творенията си в социалните мрежи, които според думите му са се превърнали в неговите онлайн галерии. И интересът на хората към произведенията му расте лавинообразно. За три години и половина става знаменитост. Заминава за осем месеца в Лондон, където твори сред боклуците и след това продава много неща на организирана изложба. Следват пътешествия в Ню Йорк, Чикаго, Сан Франциско, Лос Анджелис, Дубай, Пекин. „Артистът трябва да пътува, да търси вдъхновение. Освен това във всяка страна, във всеки град боклукът е уникален и различен”, споделя Пахаро. Той смята да напише втора книга, този път за необикновения си пробив в изкуството.
„Моето мото е, че не трябва да се твори заради пари или слава”, добавя първият в Европа художник на този вид „изкуство от смет”.
Втори живот за непотребните продукти и вещи
По улиците на Барселона често се организират кампании за даване на втори живот на вещите, за подпомагане на екологичното равновесие и на борбата с разхищението на храна.
Например организацията „Да получим полза от плодовете” всяка седмица отваря щанд с плодове и зеленчуци на един от пазарите в Барселона и поставя там велосипед. Посетителите могат да повъртят педалите на стационарното колело, защото вместо да се движат, те произвеждат сок. „На пазара винаги се изхвърлят продукти с лош търговски вид или започнали да загниват. Когато се изрежат и измият обаче, те са чудесни за сок. Защо е нужно тогава да се изхвърлят годни за употреба продукти? Целта ни е да научим хората да се отнасят по-отговорно към храната, на фона на глада по света”, смята санитарният инспектор Дани Хименес, който в свободното си време помага на организацията.
Платформата работи както с жители на Каталуния, така и със собственици на компании за производство, доставка и продажба на плодове и зеленчуци, както и с властите, за да подобри използването на годна за консумация храна, която иначе би отишла на боклука.
Мобилно приложение помага в борбата с разхищението на храна
Двама младежи от Барселона създават първото по рода си мобилно приложение в Испания „We save eat” – „Ние пазим храната”. От пускането на платформата през септември миналата година до момента, тя е свалена и инсталирана на 24 000 мобилни телефона. Чрез приложението ресторантите съобщават за промо-акции – намаляват стойността на храната, която в края на вечерта виждат, че ще им остане. „Ето например в този кокетен ресторант в Барселона можете да поръчате основно, док и питка фокача за три евро”, обяснява една от създателките на приложението Ева Хорхе.
В програмата участват 150 фирми – основно базирани в Барселона, но вече има и ресторанти и заведения за хранене от Мадрид, Севиля и Сарагоса. Ева признава, че далеч не всички ресторанти се интересуват от такъв тип сътрудничество. „Коментират, че те нямат оставаща храна, но това е лъжа. Може да не са много, но остатъци винаги има. При положение, че по света има толкова гладни хора, не разбирам защо още предпочитат да изхвърлят годна храна”, недоумява Ева.
Стара текстилна фабрика става център за изкуство
И накрая на нашата разходка сред боклуците на Барселона, ще ви покажем как една изоставена текстилна фабрика заживява втори живот, но като галерия. В нея често се организира фиеста под името „Въстанието на вещите”. Участниците в празника носят износени тениски, от които се изгражда инсталация, правят конфети от стари списания, носят стари дискове на диджея, който разведрява обстановката с много музика и весели закачки. Фиестата се организира в центъра за изобразително изкуство HANGAR, бивша текстилна фабрика от края на XIX век.
„Въстанието на вещите” е едно от десетките събития, които се провеждат традиционно и по време на седмицата на дизайна в Барселона Barcelona Design Week. „Лозунгът й тази година беше „Преоцени” – тоест да придадеш ценност на вещите, за които сме забравили. Става дума за всичко – и за вещи, и за храна, и за емоции, които ни правят щастливи, но сме забравили в забързаността на ежедневието” – обяснява Изабел Роч, генерален директор на Центъра за дизайн в Барселона.