Амезаику – великолепното японско изкуство от захар, което малцина владеят
Амезаику е японско традиционнo изкуство на създаване на скулптури от захар. С помощта на мизуаме (вид глюкозен сироп от нишесте) и специални ножици се раждат удивително красиви скулптури. Чрез добавяне на хранителни оцветители захарните фигурки добиват реалистичен вид. Историята на тези красиви традиционни бонбони започва още преди много векове в Япония, но по време на Едо периода (1603–1867) амезаику добива артистична форма и залива с произведенията всички провинции.
Животни и насекоми са най-популярните фигурки от захар, които радват децата, а най-изкусните майстори успяват да предадат хипнотичната бонбонена магия чрез специални улични представления.
Изкуството на чудните близалки се владее от малцина. Един от тях е Шинри Тезука – най-младият майстор на амезаику изкуството в Япония. Преди да се потопи в света на чудните близалки, Тезука се занимавал професионално с фойерверки на различни летни фестивали из цяла Япония. Но той искал да се посвети на изкуство, свързано със създаване на скулптури и именно така започнал пътят в амезаику приключението му. Тъй като 33-годишният японец не можел да намери учител, посветен в правенето на кристално прозрачните фигурки, Тезука сам развил техниките на извайване на захарни фигури.
А тайната на традиционното японско захарно изкуство се крие в прецизната работа с прозрачната консистенция
За целта са необходими голите ръце на майстора и специални ножици за изрязване за издърпване и усукване на захарната маса около дървена клечка. Подобно на извайването на фигури от стъкло, амезаику фигурката трябва да бъде оформена след снемане от огъня на мизуаме сиропа, нагрят до 90 градуса. И оживяването на скулптурата става в течение само на няколко минути!
Първите три-четири минути са най-интересни за наблюдаване, обяснява Тезука. Да се вместиш във времето е най-трудната част от изкуството. Усетът за детайл и перфекционизмът на японцеа карат златната риба и поповите лъжички от захар да изглеждат сякаш наистина плуват във вода.
От 2010 година Тезука успява да превърне страстта си в бизнес, а по-късно през 2013 година отваря първото си студио и магазин в Токио. Тази техника била предавана от поколение на поколение в Япония, но най-интересното е, че днес липсва подробна литература с описание на точния процес и методи на работа. Благодарение на младия Тезука, който в Япония е един от малцината майстори на сладкото изкуство, амезаику продължава да живее и да радва сетивата на малки и големи.